Öğretimde planlama ve değerlendirme dersinde uygulanan proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisi
The effectiveness of project based learning on students' achievement on curriculum and evaluation of teaching.
  1. Tez No: 217488
  2. Yazar: BÜNYAMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL HAMARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrenci erişi ve tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada kontrol gruplu öntest ? sontest deneysel desen kullanılmıştır. 2006- 2007 öğretim yılı, bahar dönemi, Selçuk üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, İngilizce Öğretmenliği Anabilim dalı ikinci sınıfta okuyan toplam 68 öğrenciden oluşan iki şube, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Kura çekmek suretiyle İki şubeden birisi deney diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki şubede bulunan öğrencilere uygulama başlamadan önce tek oturumda önce başarı testi, seviye belirleme testi olarak uygulanmış, arkasından öğretimde planlama ve değerlendirme dersine yönelik tutum ölçeği verilmiştir. Sekiz hafta boyunca deney grubu öğrencileri projelerini hazırlamış ve plan ve programını yaparak sınıfta sunmuşlardır. Kontrol grubu öğrencilerine aynı konu geleneksel metotlarla işlenmiştir. Sekiz hafta sonra başarı testi ve derse karşı tutum ölçeği sontest olarak uygulanmıştır. Başarı testi sontest-öntest farkı erişi olarak alınmıştır. Standart sapma, aritmetik ortalama, yüzde, frekans ve t-testi teknikleri kullanılarak veriler çözümlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğrenci erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretilen konuya karşı öğrenci tutumlarında herhangi bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the effectiveness of project based learning on student?s achievement and attitude. Design of this study, scores of control and experimental group were compared in terms of pretest and posttest. Sample of the study was consisted of 68 second grade students at Selcuk University, the faculty of education, department of foreign language, teaching English language. Control group and experimental group had been selected as random. First of all, pretest for success and attitude was employed. Following eight weeks educational planning and measurement had been taught. Students of experimental group had been studying and preparing project and then presented to class. On the other hand students of control group were taught according to conventional learning in which the teacher was introduced and presented subjects. The end of eight weeks achievement test and attitude test were employed as a posttest score. In order to examine differences between pretest and posttest results achievement tests. Descriptive Statistics techniques such as Standard deviation, Mean, Frequencies, Percent and t-test technique was employed. According to results, students? achievement score of project based learning approach was significantly different scores of control group students. On the other hand, attitudes score of group were not different significantly.