Boğaziçi koruma alanında 1970-1990 yılları arasındaki gelişimin değerlendirilmesi
Evaluation of the development in the Bosphorus area between 1970-1990
  1. Tez No: 21749
  2. Yazar: F.ZEYNEP SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Z E T Boğaziçi yerleşmeleri, başta doğal yapısı olmak üzere pek çok özelliği nedeniyle tarihin hemen her döneminde adından sıkça bahsettirmiştir. özellikle Osmanlı döneminde, Boğaziçi yerleşmeleri, doğal çevrenin ve mimarinin dengeli bileşimiyle en olgun düzeyine ulaşmıştır. Cumhuriyet döneminde ise sanayileşme ve kentleşmenin olumsuzluklarından etkilenmiş, yöre özelliğine uygun olmayan yeni fonksiyon alanlarına hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde olumsuz gelişmeler sonucu ve bilinçli koruma- planlama kavramlarının eksikliği nedeniyle Boğaziçi peyzajı önemli ölçüde tahrip edilmiş ve yok olmuştur. 1. Bölümde çalışmanın amacı“Boğaziçi imajını oluşturan yeşil dokunun zaman içinde azalmasının nedenlerini incelemek, planlı ve plansız yerleşmelerin bugünkü durumunu ortaya koymak, 1970-1990 yılları arasında Boğaziçi nüfusundaki değişim ile bu yıllar arasında hazırlanmış koruma plan ve kararlarının arazi kullanımıyla-görsel yapıyı nasıl etkilediğini irdeleyerek bir sonuç çıkarmak”olarak belirlenmiş ve çalışmanın yöntemi ortaya konmuştur. Boğaziçi yerleşmelerinin tarihteki yeri ve önemine 2..Bölümde değinilerek Osmanlı İmparatorluğu döneminde olgunluk düzeyine erişen Boğaziçi'nin nasıl değerlendirildiği orta ya konmuş, Cumhuriyet döneminde yerleşmelerin gelişimine nelerin etki ettiği belirtilmiştir. 3. Bölümde Boğaziçi'nin doğal yapısı, yeşil dokuyu oluşturan görsel ve rekreatif yeşillerin peyzaj özellikleriyle geçmiş ve günümüzdeki kullanımları incelenmiştir. 4. Bölümde ise 1970-1990 yılları arasında nüfusun gelişimi çeşitli yönleriyle ortaya konmuştur. Boğaziçi'nde Cumhuriyet' in ilanından günümüze kadar alınan koruma kararlarının ve hazırlanan planların bu alanı nasıl ve ne yönde etkilediği 5. Bölümde incelenmiştir. 6. Bölümde Boğaziçi'ndeki arazi kullanımı-görsel yapı etkileşimi açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise kaybedilen değerlerin yeniden kazanılmasının zorluğuna değinilerek bazı önerilerde bulunulmuştur. xiü
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE DEVELOPMENT IN THE BOSPHORUS AREA BETWEEN I 970- I 990 SUMMARY The Bosphorus settlement-especially its natural character has been often told about in the history. The Bosphorus which had been a place for small ethnic group settlements with several shrines and temples had become small village settlements in the Byzantine Period. In the Ottoman Period, the natural environment and its architectural character were integrated so well that, it had reached its highest level and at the some time“Bosphorus Culture”was created. The great heritage left over to the Republican Era is the Bosphorus as a synthesis of nature, history and culture. But this cultural heritage- conscrously or unconsciously-hasn1 1 been well conserved. Also the industrialization in the Republican Era, rapid urbanisation, rapid increase in the population and unplanned settlements formed as a result of these, had negatively effected the Bosphorus area. The two susperision bridges, related motorways and new coast-roads aiming to relax the traffic; caused unaimed progresses in the Bosphorus. In short, the unwilling population in Bosphorus area had been formed by the combination of accessibility factor, wrong planning decisions and politic factors. And as a result of all these the landscape of Bosphorus was hardly demolished and natural equilibrium has been destroyed. According to this, in the 1st chapter, the aim and the content of the study is determined and the method of study is told. In the 2n