9. sınıf rehberlik programının (sınıf öğretmenleri için) rehber öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The evaluation of the 9th class guidance programme (for class teachers) through the view of the guidance teacher
  1. Tez No: 217500
  2. Yazar: HATİCE TOKALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenleri için hazırlanmış olan 9. sınıf rehberlik programının ne ölçüde gerçekleştirildiğinin rehber öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Çalışmada; nitel araştırma modeli benimsenmiş olup, ?benzeşik (homojen) örnekleme? yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2005- 2006 Eğitim-Öğretim yılı, Adana ili Seyhan ve Yüreğir merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan psikolojik danışmanlar oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme metodu kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında, rehber öğretmenlerden, sınıf öğretmenlerine yönelik 9. sınıf rehberlik programında olması gereken temel amaçlar, içerik, güçlü ve zayıf yanlar, işlevsellik ve uygulanabilirlik hakkında görüşleri alınmıştır. Son olarak rehber öğretmenlerden programa ilişkin önerileri alınmıştır. Veriler, ?içerik analizi? tekniği ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the 9th class guidance programme and its accomplishment which is prepared for class teachers, through the view of the guidance teacher. In this study; qualitative research model was appropriate and ?similar (homogenous) sampling? method was used. Psychological councellors working in the high schools of The Ministry of Education in the academic year of 2005-2006, based in the counties Seyhan and Yüreğir of Adana city, was the main constitution of this study. For data collection, conversation method was used in the study. During the sessions, the opinions of the guidance teachers were taken about the main aims, contents, strenghts and weaknesses, functionality and feasibility that have to be in the 9th class guidance programme prepared for class teachers. Lastly, opinions related to the programme were taken from the guidance teachers.