A comparative study on the concepts of marriage and freedom in the late nineteenth century Turkish and English novel, 'Aşk-i Memnu' and ' The return of the native'
19. yüzyıl Türk ve İngiliz romanında 'Aşk-ı Memnu' ve 'The return of the native' evlilik ve özgürlük kavramlarının karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 217503
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTINDİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada, bugün farklı kültür ve toplumların yazın eserleri birbiriyle etkilesim içindedir ve bir digerini etkilemektedir. Bu durumda orijinal olmanın zorlugu ortaya çıkmaktadır. Bir eseri tek basına alıp digerleri ile karsılastırmamak tek yönlü bir elestiri ve bakıs açısı saglar. Karsılastırmalı edebiyat hem digerinin farkında olmayı hem de kendi edebiyatımızı gelistirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu baglamda, bu çalısmada 19. yüzyıl Türk ve ngiliz romanında evlilik ve özgürlük kavramlarının çesitli açılardan karsılastırılması amaçlanmıstır. Dogu ve Batı kültürlerinde evlilik kurumu ve aile içi iliskiler, bireylerin özgürlük beklentileri, saglıklı evliliklerin toplum ve birey üzerindeki etkisi, bireylerin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri ve bunları elde etmek için kaderlerini nasıl degistirdikleri irdelenmistir. Çalısmada ayrıca toplumların yasadıkları degisimlerin, Endüstrilesme ve Batılılasma, toplumun ahlaki ve manevi degerlerinde meydana getirdigi bozulmanın karakterlerin hayat felsefesini nasıl etkiledigi ve neticesinde bazı karakterleri trajik sona ittigi irdelenmis ve her iki eserde bu konular örnekleriyle gösterilmistir. Çalısmada iki eserin karsılastırmalı özetleri verilmis ve bu eserlerde evlilik ve özgürlük kavramlarını öne çıkaran ipuçları ele alınmıstır. Her iki eserdeki karakterler benzerlikleri ve farklılıkları bakımından degerlendirilmis ve son olarak her iki romanın açılıs ve kapanıs sahneleri yapısal ve tematik olarak irdelenmistir. Çalısmadan çıkarılan önemli neticeler ise son bölümde açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today everything interacts and has influence on the other; therefore it is hard to claim what is original. A work on its own without any comparison would conclude as one sided. Studying ?the other? provides national benefits as we become well-informed and educated and furnished with information. In this respect, the concepts of marriage and freedom in the late nineteenth century Turkish and English novel were analyzed from different aspects. The concept of marriage , family relationships, freedom expectations of the individuals, the effect of healthy marriages on the individuals and the society, unending desires of the characters, their manipulations to achieve their desires have been studied. In this study the changes in the structures of the societies and the corruption that the changes causedindustrialization and westernization-, the effects of these changes on the society and the individuals, how they have changed the individuals opinion on moral values are dealt and exemplified accordingly. In the study, comparative summaries of the two novels are appreciated and the concepts of marriage and freedom are researched thoroughly. The similarities and differences of the two novels, characters are examined and opening and ending scenes are appreciated. The results are given in the conclusion section.