Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e geçiş dönemi Türk romanlarında İstanbu ailesi
The transition era from Ottoman Empire to the Republic the Istanbul family in Turkish novels
- Tez No: 217508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Osmanlı imparatorluğunda batılılaşma süreciyle birlikte siyasal ve toplumsal alanda batının etkisi artmaya başlamış ve Osmanlı ailesi de değişimle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma da Osmanlı ailesinde batılılaşmanın tezahürlerini görebilmek ailesinin batılılaşma yönündeki değişimden nasıl etkilendiğini tespit edebilmek ve dönemin ailesi hakkında bilgi edinebilmek için en önemli yazınsal kaynaklardan biri olan romanlar inceleme konu edilmiştir. Tezin ilk bölümü Osmanlı batılaşma süreci hakkında kısa bir giriş niteliği taşımaktadır. İkinci bölümde ise romanlardan elde edilen verilerin gerçeğe uygunluğu tespit edebilmek için Osmanlı aile yapısı genel hatlarıyla konu edilmiştir. Osmanlı ailesi genelde kalabalık olmayan geniş aile ilişkilerine sahip tek eşli evliliğin yaygın olarak görüldüğü çekirdek aile özelliği göstermektedir. Üçüncü bölümde ortaya konduğu üzere aile hakkında romanlardan elde edilen veriler mevcut bilgilerle paraleldir. Görücü usulü evlilik eleştirisi gençlerin eşlerine kendilerinin seçebilme özgürlüğünü romanlarda sıklıkla işlenmektedir. Batılılaşma ve özgürlük düşüncesiyle birlikte aile fertlerinin ilişkileri ailenin değer yargıları ve serbestlik ölçüleri de değişmiştir. Özellikle de kadının özgürlüğü söylentisiyle kadının toplumsal alanda ve aile içinde ki konumu büyük değişikliğe uğramıştır bu çalışmada söz konusu değişim ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western impact on political and social domains increased dramatically along with the westernization process in Ottoman Empire while the Ottoman family had to face new challenges. In order to analyze the impacts of westernization on the Ottoman family and the response to the changes while get to know in depth about the Ottoman era?s family structure, this work will focus on one of the most important literary sources: Novels. First chapter is an introduction to Ottoman westernization process. In the second chapter, Ottoman family structure in general is under the light of investigation in order to confirm the data and information extracted from the novels if they fit to the reality or not. Usually, the Ottoman family shows the patterns of big family relations ?not so crowded- with a monogamist nuclear family structure. As stated in the third chapter, data and information from the novels are parallel to the current knowledge on the real world. The criticism on traditional method of marriage ?a woman is sent to see a prospective bride; match-maker and young peoples? freedom to choose their own mates is the main themes of the novels published at that era. With the introduction of westernization and liberal thoughts; important changes occurred in family relations, values and the extent of freedom. In particular, the discourse on the freedom of women has caused a major change on the role of the women within the family and the society at large. This work aims to reflect on and analyze such a change in the Ottoman family structure.