Türk Hukukunda bireysel emeklilik sistemi
Individual retirement system in Turkish Law
- Tez No: 217509
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FATİH UŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde gelismis olsun gelismekte olsun tüm sosyal güvenlik rejimleri bir kriz içine girmislerdir. Bir taraftan yasam sürelerinin ve buna baglı olarak emeklilikte geçirilen sürelerin uzaması, diger taraftan kamu sosyal güvenlik sisteminin sagladıgı gelirin yetersizligi, pek çogumuzun emeklilik dönemine yönelik olarak endiselerini artırmaktadır. Üstelik ülkemizdeki kamu sosyal güvenlik siteminden saglanan gelirin ülke kaynaklarını göz önünde bulundurarak kısa bir zamanda artırılması mümkün görülmemektedir. Tam tersine yeni emekli sayısının, isgücüne yeni katılım sayısından daha hızlı artması, sosyal güvenlik sorunlarının daha da büyüyecegine isaret etmektedir. Bireylerin aktif çalısma yasamları sırasında güvenli bir tasarruf yapmalarını saglamak ve bu tasarrufları yatırıma yönlendirmek suretiyle emeklilik dönemlerinde mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminden saglanan gelire ilave olarak ikinci bir gelir elde etmelerini saglamak amacıyla hazırlanan Bireysel Emeklilik ve Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, 7 Nisan 2001'de yürürlüge girmistir. Sistem Ekim 2003 tarihinden itibaren üye kaydetmeye baslamıstır. Katılımcılara emeklilik dönemlerinde ilave gelir saglamayı amaç edinen bireysel emeklilik sistemi bugüne kadar oldukça büyük yol kat etmistir. Sistemin basarılı olması; özellikle katılımcılar, emeklilik sirketleri, piyasalar ve devlet açısından çok önem tasımaktadır. Bu nedenle insan için özel olan her seyin daha güzel oldugu gerçeginin bireysel emeklilik sisteminde de gerçeklesmesi umulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, all social security systems, no matter the level of development, have been in a crisis. Both longer periods in retirement due to increasing lifetimes and inadequacy of the revenue provided by public social security system cause the most people to increasingly worry their retirement period. Furthermore, it seems impossible in the short term to readily increase the revenue provided by public social security system in our country. On the contrary, the number of new pensioners grows more rapidly than the number of persons who newly set about their active service. This fact indicates a further increase in the problems that needs to be resolved in social security system. Aiming to facilitate reliable savings during individuals? active service and to increase their revenue through investments, additional to those provided by public social security system, Individual Retirement and Savings and Investment System Act has been enacted in 7 April 2001. As from October 2003 individuals have been participating in the system. Individual retirement system until now has been proceeded to a great extent. A system that accomplishes its intended purpose is of great importance especially for participants, retirement companies, money markets and state. As a consequence, one should expect to attain the fact that anything becomes more favorable if it concerns human being exclusively.