Mitoslarda yaratılış motifleri
Creation motifs in mythos
  1. Tez No: 217516
  2. Yazar: TEVFİK AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Nesnelerin kökenini bilme arzusu insanda doğustandır ve ilk insanla birlikte çesitli sekillerde ifade edilmeye çalısılmıstır. Her hangi bir okuyucunun Dinler Tarihiyle ilgili genel bir çalısmayı incelediğinde, islenen konuların hemen hepsinin yaratılısla basladığı ve Eliade'nin dediği gibi ?yeni bir yaratılısla sonuçlanıyor? olması, Dinler Tarihinde yaratılısa verilen önemi açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Mitoslarda Yaratılıs Motifleri adlı çalısmamızda mitolojik ve dinî metinlere dayanarak evrenin ve insanın yaratılısını incelemeye çalıstık. Çalısmamız giris, dört bölüm ve sonuç kısmından olusmaktadır. Birinci bölümde Mitos hakkında ve mitoslarda geçen yaratılıs sekilleri hakkında genel bilgiler verdikten sonra ikinci bölümde Avrupa ve Afrika, üçüncü bölümde Asya, dördüncü bölümde Amerika mitoslarında yaratılıs konularını ele almaya çalıstık. Çalısmamız sonucunda; evrenin yaratılısıyla ilgilenen mitosların yanı sıra, sadece kendi toplumlarının kökleriyle ilgilenen ve bunu açıklamaya çalısan, ulusal ruhu yücelten mitoslarında olduğu kanaatine ulastık ve farklı medeniyetlere ait yaratılıs mitoslarında yaratılıs olayının değisik formlarda ortaya konduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
The desire of knowing the origin of the objects is from the birth of human beings and it is tried to express with different ways with the first human. When the whoever reader interested in a general study about religions? history, he notices that almost all of them is starts with creation and as Eliade said ?it?s coming to a conclusion with a new creation?, that is put forward clearly the importance of creation in religions? history. We tried to study on the creation of universe and human withstanding on mythological and religious texts in our Creation Motifs in Mythos named study. Our study consists of introduction four chapters and conclusion. In the first chapter we tried to explain data about Mythos and creation forms which pass in mythos and we dealt with creation subjects in the second chapter in Europe and Africa in the third chapter in Asia in the forth chapter in America. In the conclusion of our study we satisfied that addition to the mythos interested in the creation of the universe, there are mythos interested only about origins of their society and try to explain them and exalting national spirit. We also see that creation event is put forwarded in different forms in creation mythos of different civilizations.