Üçüncü Dünya ülkelerinde kadın hakları bağlamında feminizm
Feminism in third world countries as women rights
  1. Tez No: 217517
  2. Yazar: DUYGU ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Feminizm, kadın ile erkek arasındaki esitligin temelde insan hakları baglamında degerlendirilmesi gerektigini ifade eden bir düsünce sistemi bütünüdür. Bu çalısmada, küresellesme sürecinin etkileri göz önünde bulundurularak, feminizm akımı etkileri çerçevesinde Üçüncü Dünya ülkelerindeki kadın hakları ve sorunları analiz edilmistir. Yapılan literatür çalısmasının sonuçlarına göre, bu ülkeler yoksulluk, açlık, egitimsizlik gibi pek çok sosyal sorunlarla savasım içinde yasam mücadelelerinin verildigi ülkelerdir. Üçüncü Dünya ülkeleri kadınları, hem ülkeler arası esitsizliklere hem de toplumsal cinsiyet esitsizligine maruz kalmaktadır. Feminizm kadın hakları mücadelesini en fazla bu ülkelerde göstermeli, uluslararası kuruluslar çalısmalarını ülkelerin sosyo-ekonomik ve kültürel özelliklerini de dikkate alarak gerçeklestirmelidir. Kadınlar toplum içinde hakları olan konumlara erisemedikçe o toplumların kalkınmaları güçlesecektir.
Özet (Çeviri)
Feminism, a conceptual system considering that men and women should equally evaluated based on human rights. In this study, the women rights and their problems in third world countries has been analyzed by considering throughout globalization. According to the results of the literature study; these are the countries which are struggles with many problems socially such as poverty, starvation and illiteracy. In third world countries, women are subject to international inequities besides social sexual ones. Feminism must show the women rights? struggle especially in these countries, International organizations should carry out their facilities considering as social, economic and cultural features of the countries. Unless women success to reach the places which they have been deserving, the development of these countries will be painful.