Günümüz sanatında malzeme olarak kullanılan doğal varlıkların sanat yapıtına dönüşümü
The transformation of natural beings that are used as materials in today's art into artefacts
- Tez No: 871792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKAN TORRES GIBANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana, insan yaşadığı çevre ile sürekli mücadele ve etkileşim içinde bulunmuştur. Tarih öncesi çağlardaki insanın doğaya bakış açısı ve yorumlayış biçimi, insan ve doğa ilişkisini anlamlandırabilmek için ışık tutabilmektedir. İnsanın çevresinde şahit olduğu olayları ve gözlemlerini, yontu ya da desen yoluyla belgeleme isteğinin gereksinimler sonucu ortaya çıktığı görülmektedir. Sanatın işlevsel rolü tarihsel süreçte evrimleşerek farklı formlarda gün yüzüne çıkabilmiştir. İnsan ve doğa ilişkisi, insanın çevresiyle etkileşimini, doğanın estetik güzelliğini, vahşi ve ilkel yönünün onun üzerindeki etkisini yansıtan birçok sanat eserinde kendini göstermektedir. Sanat tarihindeki çeşitli dönemlerde bu ilişkinin nasıl yansıtıldığını ve nasıl evrildiğini anlamak önemlidir. Antik dönemlerden itibaren insanlar, doğayı kendi yaratıcı süreçlerinin bir parçası olarak görmüşlerdir. Antik Yunan ve Roma sanatında, doğa tanrıçaları ve tanrıları, toprağın bereketini sembolize eden sahneler sıkça görülmektedir. Ayrıca, doğanın öğretileri ve sembolleri, mitolojik hikayeler ve mitoslar aracılığıyla insan yaşamının bir parçası olarak ele alınmıştır. Orta Çağ boyunca, Hristiyanlık doğayı kutsal bir varlık olarak görürken, sanat eserleri genellikle dini motiflerden oluşmaktaydı. Doğa, insanların koruması gereken Tanrı'nın yarattığı kutsal bir armağan olarak kabul edilen bir olgu olarak vurgulanmıştır. Bu dönemde manastır bahçeleri ve manastır içi freskler, doğanın manevi anlamını yansıtan önemli sanat eserleri olarak görülmektedir. Rönesansla birlikte, insan ve doğa ilişkisi sanatın odak noktası haline gelmiştir. Rönesans sanatçıları, insan bedenini ve doğayı detaylı bir şekilde incelemiş ve bu iki unsuru harmonik bir şekilde birleştiren yapıtlar üretmişlerdir. Sanayi Devrimi ve modernleşme süreciyle birlikte, insan ve doğa ilişkisinin dinamikleri değişmiştir. Endüstrileşme, kentleşme ve doğal kaynakların tüketilmesi, doğa ile insan arasındaki dengeyi bozmuş ve birçok sanatçı bu değişimi eleştirel bir şekilde ele almıştır. Romantizm ve natüralizm gibi akımlar, insanın doğayla uyum içinde yaşaması gerektiğini vurgulamıştır ve doğanın güzelliklerini ve kırılganlığını yansıtan eserlerin örnekleri verilmiştir. Günümüz sanatında, insan ve doğa ilişkisi çeşitli şekillerde ele alınmaktadır. Bazı sanatçılar çevre sorunlarına odaklanırken, diğerleri insanın doğayla olan bağını yeniden keşfetmeye çalışmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, biyo- sanat ve çevresel sanat gibi yeni akımlar ortaya çıkmış ve insanın doğa üzerindeki etkisini sorgulamıştır. 20. yüzyılla beraber çok daha karmaşık pratiklere dönüşen sanat edimlerinde, kavram ve düşüncenin kimi zaman biçimin de önüne geçtiği görülmektedir. İzleyici açısından da okunması giderek zorlaşan kimi zaman bir yaşam tecrübesi sunabilen günümüz sanat yapıtlarının etik sınırları da giderek zorlamakta olduğu görülmektedir. Protest ifade biçimlerini travmatik düzeye taşıyan sanatçılar izleyicide şok etkisi yaratmak için canlılara işkence yapacak kadar ileriye gidebilmişlerdir. Canlılığın basitten giderek karmaşıklaşan yapısına karşı takındığımız tavrı da sorgulayan bu çalışmada, günümüz sanatında organik ve değişken doğal varlıkları sanat eserine dönüştüren sanatçılar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, humans and the environment they live in have been in constant struggle and interaction. The way humans viewed and interpreted nature in prehistoric times can shed light on understanding the relationship between humans and nature. It seems that the human desire to document the events and observations that witnessed in the environment through sculpture or pattern emerged as a result of needs. The functional role of art has evolved throughout history and emerged in different forms. The relationship between humanity and nature manifests itself in many works of art that reflect the interaction of people with their environment, the aesthetic beauty of nature, and the effect of its wild and primitive aspects on it. It is important to understand how this relationship was reflected and evolved in various periods in art history. Since ancient times, people have viewed nature as a part of their creative processes. In ancient Greek and Roman art, scenes symbolizing nature goddesses and gods and the fertility of the land are frequently seen. In addition, the teachings and symbols of nature have been considered as a part of human life through mythological stories and myths. During the Middle Ages, while Christianity viewed nature as a sacred entity, works of art often consisted of religious motifs. Nature is emphasized as a phenomenon that is considered a sacred gift created by God that humans must protect. During this period, monastery gardens and frescoes inside the monastery were seen as important works of art that reflected the spiritual meaning of nature. With the Renaissance, the relationship between humans and nature became the focus of art. Renaissance artists examined the human body and nature in detail and produced works that harmoniously combined these two elements. With the Industrial Revolution and the modernization process, the dynamics of the relationship between humans and nature have changed. Industrialization, urbanization and depletion of natural resources have disrupted the balance between nature and humans, and many artists have addressed this change critically. Movements such as romanticism and naturalism emphasized that humans should live in harmony with nature, and examples of works that reflect the beauty and fragility of nature are given. In today's art, the relationship between humans and nature is handled in various ways. While some artists focus on environmental issues, others try to rediscover man's connection with nature. With the advancement of technology, new movements such as bio-art and environmental art have emerged and questioned the impact of humans on nature. It can be seen that in artistic acts, which turned into much more complex practices in the 20th century, concept and thought sometimes take precedence over form. It seems that today's works of art, which are increasingly difficult to read for the audience and can sometimes offer a life experience, are increasingly pushing ethical boundaries. Artists who take their forms of protest expression to a traumatic level have gone so far as to torture living creatures to create a shock effect on the audience. In this study, which also questions our attitude towards the simple to increasingly complex structure of life, the artists who transform organic and variable natural entities into works of art in today's art are examined.