İflas davası
Bankruptcy case
- Tez No: 217532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Çalısmamızın konusu söz konusu iki iflâs sebebinin gerçeklesmesi halinde, iflâsa tabi bir kisi hakkında iflâs kararının nasıl verilecegidir. Çalısmamız yedi paragraftan olusmaktadır. lk paragrafta iflâs hakkında ve iflâs yolları hakkında bilgi vermeye çalıstık. kinci paragrafta genel olarak iflâs davası ve söz konusu davanın sahip oldugu özellikleri iflâs davasına hâkim olan ilkeler baslıgı altında incelemeye çalıstık. Üçüncü ve dördüncü paragrafta medeni yargıya tabi iflâs davasını usul hukuku boyutuyla ele alarak yargılama asamalarını incelemeye çalıstık. Aslında bu üç paragraf altında yapmaya çalıstıgımız; iflâs davasını cra ve flâs Hukuku ile Medeni Usul Hukuku'nun birlestigi noktadan gözlemlemektir. Besinci paragrafta ayrı baslıklar altında iflâs davasında karsımıza çıkabilecek, iflâs davasına özgü kurumlar ele alınmaya çalısıldı. Konu hakkındaki açıklamalarımızı yaparken konunun daha iyi anlasılabilmesi ve daha kalıcı olması amacıyla yargılama faaliyetinde iflâs davasını inceleyen mahkeme hangi asamaları izliyorsa, buna uygun bir sekilde hareket etmeye çalıstık. Dolayısıyla, yukarıda saydıgımız bes paragraftan sonra altıncı paragrafta, iflâs kararı hakkında bilgi verdikten sonra yedinci paragrafta, iflâs kararına karsı gidilebilecek kanun yolları hakkında da ilgi verdikten sonra çalısmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is how an adjudication order about someone who doesn't exempt property is given in the case that two bankruptcy causes realized. The study consists of seven sections. in the first section, the case of bankruptcy and the ways of bankruptcy have been discussed. in the second section, an overview of bankruptcy case and the features of it were discussed under the heading of principles governing bankruptcy case. In the third and the fourth sections, we seek to analyze the phases of judgment by handling the bankruptcy case -subject to civil judgment- in the terms of procedural law. In fact, what we are trying to do in these three sections is to observe the case of bankruptcy from a point where Execution and Bankruptcy Law and Civil Procedural Law meet. In the fifth section, the institutions unique to bankruptcy case are discussed under separate headings. in our explanations about the subject, to give a clear- cut picture of the case, we try to follow the procedural order court investigating the bankruptcy case follows. Therefore, after the fıve sections we mentioned above, in the sixth section we gave information about bankruptcy decree. In the seventh section, information about the legal procedures to be followed against an adjudication order is provided.