İcra ve İflâs Hukukunda istirdat davası
Action of trover in debt Enforcement and Bankruptcy Law
  1. Tez No: 483220
  2. Yazar: ERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Takibe itiraz etmemiş veya itirazının kaldırılmış olması yüzünden borçlu olmadığı bir parayı tamamen ödemek mecburiyetinde kalan borçlunun, borcu ödediği tarihten bir sene içinde genel hükümler dairesinde mahkemeye başvurarak geri alınmasını isteyebileceği dava türü istirdat davasıdır. Çalışmamızda, icra iflas hukukunda istirdat davası kavramı, tanımı ve amacı ve uygulamadaki bu amaca giderken kullanılabilecek yöntemler, eda davası mı yoksa icra hukukuna özgü bir dava çeşidi mi olduğu, hukuki niteliği ve istirdat davasının borç olmayan paranın tamamen ödendiği tarihten itibaren bir yıllık hak düşürücü süre içerisinde açılması zorunluluğu yönleriyle sebepsiz zenginleşme davasından farkları, bir eda davası olan istirdat davasının tespit davası niteliğindeki menfi tespit davasıyla benzer ve farklı yönleri, istirdat davasının şartları, takip yolları açısından ayrı ayrı her takip yolunda istirdat davası açılması durumunda uygulanacak kurallar ve farklılıklar, menfi tespit davasının istirdat davasına dönüşmesi durumu ve istirdat davasının hukuk aleminde yol açacağı son kararla birlikte oluşacak hukuki durum yani davanın hüküm ve sonuçları incelememizde tüm yönleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The type of case where the debtor, who had to pay the full amount of a sum he/she was not indebted, may claim the reimbursement of the money by applying to the court at the General Provisions Department, within one year after the he/she pays the debt, on the grounds that he/she had not objected to the legal proceedings or his/her objection had been annulled, is a replevin. All the aspects of the concept of replevin in the debt enforcement and bankruptcy law, its definition and purpose, and the methods that can be used in enforcement to achieve this purpose, whether it is an action for performance or a type of case specific to debt enforcement law, its legal nature, differences with unjust enrichment cases due to the fact that the replevin needs to be filed within one year of foreclosure as of the date the money, which is not a debt, is fully paid, similarities and differences between the replevin, which is an action for performance, and the negative declaratory action which is similar to it in the nature of a declaratory action, the causes of replevin, rules and differences to be implemented in the case of filing a replevin separately in each proceeding in terms of the proceedings pathways, the case where the negative declaratory action in the nature of a similar declaratory action turns into a replevin, and the legal status to be established in the legal world by the replevinupon the definitive judgment, thus the provisions and consequences of the lawsuit, have been assessed in our thesis.