İcra İflas Hukukunda itirazın iptali davası
The Suit of of Nullity of subjection in enforcement and Bankruptcy law
- Tez No: 130089
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
TÜRKÇE ÖZET İtirazın iptali davası, esasen genel haciz yoluyla takipte karşımıza çıkan, genel mahkemelerde genel kurallara göre görülen bir davadır. Hukukî niteliği tartışmalı olmakla birlikte, itirazın iptali davası, takip hukuku bakımından da özel sonuçlar doğuran ve İcra ve İflâs Kanunu'nun kendisine özel bir takım sonuçlar bağladığı bir alacak (eda) davasıdır. Bu dava, itirazın kaldırılması yollarından ayrıldığı gibi (m. 68, 68a), normal bir alacak (eda) davasından da pek çok yönden ayrılmaktadır (m. 67/V). İtirazın iptali davasının açılabilmesi için genel dava şartlarının yanı sıra Özel dava şartı diyebileceğimiz bir takım usûli şartların da bulunması gerekir. Bu usûli şartlara kısaca, takip ve itirazın geçerlilik şartları da diyebiliriz. İtirazın iptali davası, ödeme emrine itirazın tebliğinden itibaren bir yıl içinde açılmalıdır (m. 67). Bu bir yıllık süre, hakdüşürücü süre olup hakim tarafından re' sen gözetilir. Tartışmalı olmakla birlikte, bir yıllık süreden sonra açılan itirazın iptali davasına normal bir alacak (eda) davası olarak devam edilmelidir. İtirazın iptali davasının yargılaması (görevli ve yetkili mahkemenin belirlenmesi, davanın açılması, taraf teşkili, yargılama usulü ve ispat) bakımından kural olarak genel hükümlerden bir farklılık söz konusu olmadığı gibi, itirazın iptali davasında karar ve kanun yolları bakımından da esasen bir farklılık bulunmamaktadır. İtirazın iptali davasının en önemli özelliği ise, bu dava sonucunda alınan ilâmla ilamsız takibe devam edilebilmesi ve icra tazminatlarına hükmedilebilmesidir (m. 67/11). Yapılan yargılama sonucunda“davanın kabulüne”karar verildiği takdirde, -tartışmalı olmakla birlikte- alacaklı, dilerse mevcut ilamsız takibe devam eder, dilerse de ayrı bir ilamlı takip yapabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The suit of nullity of objection is an action that takes place in general courts which we come across with in principle in procedure of general attachment. Although it has a controversial legal status, the suit of nullity of objection is an affection which has private results according to prosecution law and Enforcement and Bankruptcy Act. The suit differs from the procedures of overruling the objection (Article 68, 68a) and a normal action of debt (affection) with many ways (Article 67/V). To commence a suit of nullity of objection it is necessary to have the general terms of action and procedural terms as we can call private terms of action. These procedural terms can be called as terms of validity of prosecution and objection in short. The suit of nullity of objection should be commenced in one year from the date of the notification of objection to the order of payment ( Article 67). At the end of this one year period the right of action becomes forfeitured and it is taken into consideration by the judge of its own motion. Although it is controversial at the same time, it should be continued to the suit of nullity of objection as a normal action of debt (affection). The litigation of the suit of nullity of objection (determination of duty and jurisdiction of the court, commence, appearance of litigants, trial procedure and proof) does not have differencies with the general rules in principle and also there is no differency with the decision and appeal. The most important property of the suit of nullity of objection is, continuing the enforcement proceeding initiated by the creditor not holding a judgment against the debtor and ruling execution compensations with the court decision taken at the end of this suit (Article 67/11). If the action is accepted at the end the litigation -although it is controversial- the debtee can carry on the enforcement proceeding without a judgment or have an enforcement proceeding by a judgment creditor against his debtor. VI