Yeni ilköğretim 4. ve 5. sınıf Türkçe programının çoklu zeka kuramı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the primary education 4th and 5th grades Turkish lesson curriculum with respect to multiple intelligence theory
- Tez No: 217551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu arastırmada amaç, 2005 ? 2006 ögretim yılında uygulamaya konulan yeni lkögretim 4. ve 5. Sınıf Türkçe Programında Çoklu Zekâ Kuramı'nın nasıl ele alındıgını (1) Türkçe Programının incelenmesi, (2) bu programa iliskin Talim ve Terbiye Kurulunun önerdigi ders kitaplarının analiz edilmesi ve (3) sınıf ögretmenlerinin bu konuyla ilgili görüslerinin elde edilmesi yollarıyla ortaya çıkarmaktır. Arastırma nitel bir çalısma olup doküman analizi ve görüsme yöntemlerinden yararlanılarak veriler toplanmıstır. Birinci ve ikinci sorular için evren ve örneklem seçimine gidilmemistir. Üçüncü soru için seçilen evren ve örneklem ise Nevsehir ilinde görev yapan sınıf ögretmenleridir. Arastırma sonunda elde edilen sonuçlara göre, Yeni Türkçe Ders Programı Çoklu Zekâ Kuramı temelli olarak hazırlanmıstır. Ancak programda bütün zekâ alanlarına aynı önem verilmemistir. Ders ve çalısma kitaplarında da aynı durum söz konusudur. Görüsleri alınan sınıf ögretmenleri de bu görüsü desteklemektedirler. Yeni Türkçe Programının verimli olacagına ve bazı çalısmaların yapılması gerektigini dile getirmislerdir. ANAHTAR KELİMELER Çoklu Zekâ Kuramı; Türkçe programı; Ders Kitabı; Program degerlendirme; Nitel arastırma
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to find out how Multiple Intelligence Theory was assessed in new Turkish Lesson Curriculum for Primary Education 4th and 5th grades, by studying Turkish Lesson Curriculum (1), analyzing lesson books suggested by Instruction and Education Committee for this curriculum (2) and understanding teachers? opinions about the subject (3). The research is a qualitative one and data is collected by document analysis and interviewing methods. Location and exemplification weren?t chosen for the first and second questions. Location and exemplification chosen for the third question are teachers from Nevsehir. According to the results taken at the end of the research, new Turkish Lesson Curriculum is prepared based on the Multiple Intelligence Theory. However, not all of the intelligence types were taken into consideration as much as Multiple Intelligences. This is also true for study books and workbooks of the lesson. Moreover, the teachers who were interviewed supported and agreed this approach. These teachers also mentioned their feelings that the new Turkish Lesson Curriculum will be successful and some studies should be brought up. KEYWORDS Multiple Intelligence Theory; Turkish lesson curriculum; Lesson book; Curriculum evaluation; Qualitative research