Aile ve öğretmen destekli yapılandırmanın 5. sınıf fen bilgisi dersinde başarı ve kavram öğrenmeye etkisi
The effects of constructivism in elementary school 5.class science lessons with family and instructor support
- Tez No: 250856
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yeni müfredata göre ilköğretim okullarında Fen derslerinde, öğretmen merkezli eğitim yerine öğrenciyi merkeze alan, çoklu zeka kuramına uygun, yapılandırmacı yaklaşım kullanılmaktadır. Böylece Fen derslerinde ezbere öğretim yerine kavram öğrenimi gerçekleşmektedir. Bu da öğrencilerin başarılarını ve kavram öğrenmelerini arttırırken aynı zamanda onlarda Fen'e karşı pozitif tutum oluşmasını sağlamaktadır. Buradan yola çıkarak araştırmanın problem cümlesini ?Aile ve öğretmen destekli yapılandırmanın ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi dersinde başarılarına ve kavram öğrenmelerine etkisi var mıdır?? sorusu oluşturmaktadır.Bu araştırmanın amacı, ?Aile ve öğretmen destekli yapılandırmanın ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi dersi ses ünitesinde başarılarına ve kavram öğrenmelerine etkisi? ni araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda aile destekli, öğretmen destekli, aile ve öğretmen destekli eğitimin akademik başarı ve kavram öğrenilmesine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın modeli ön test- son test deneysel modeldir. Araştırma 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılı İstanbul ili Maltepe ilçesindeki bir İlköğretim Okulu'nun dört 5. sınıfında öğretim gören 160 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu 160 öğrenci araştırmanın örneklemini, aynı okulun 4. ve 5. Sınıf öğrencileri ise bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır.Araştırma yapılan okulda altı 5. sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflara ön test uygulanmış ve başarı durumları en yakın olan 4 sınıf araştırma için seçilmiştir. Bu sınıflardan bir sınıf kontrol grubu, rastgele olarak diğer iki sınıf Deney 1 ve Deney 2 grupları olarak belirlenmiş, Deney 3 grubu olarak ise kaynaştırma sınıfı seçilmiştir. Kontrol grubunda dersler normal olarak yapılırken Deney 1 grubunda aile destekli, Deney 2 grubunda öğretmen destekli, Deney 3 grubunda ise hem aile hem öğretmen destekli olarak işlenmiştir. Öğretmen faktörünü ortadan kaldırmak için dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Uygulanan etkinliklerin özellikle öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimleri göz önüne alınarak hazırlanmasına dikkat edilmiştir. Gerek öğretmenin sınıf içinde yaptığı çalışmalar gerekse öğrencinin veli ile yaptığı çalışmalar günlük hayatta rahatlıkla yapabilecekleri, en kolaya indirgenmiş teknikler olarak hazırlanmıştır.Araştırmada 2 farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar bilimsel bilgi testi ve açık uçlu sorulardır. Geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra bilgi testi ve açık uçlu sorular, uygulamadan önce ön test ve uygulamadan sonra son test olarak öğrencilere uygulanmıştır. Bilgi testinin güvenirliliği ? = 0,8969 olarak bulunmuştur.Araştırmada bilgi testinden elde edilen veriler SPSS 17.0 istatiksel paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmada aile destekli,öğretmen destekli ve hem aile hem de öğretmen destekli eğitimin öğrencilerin akademik başarılarını ve kavram öğrenmelerini olumlu etkilediği bulunmuştur. Bulunan sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the new curriculum in primary school science lessons, student-centered education is preferred instead of teacher-centered approach, thus constructivist approach is used which is quite suitable for multiple intelligences theory. So instead of rote teaching conceptual learning is pursued, which greatly enhances students? conceptual learning capabilities and success in lessons. It also helps them build a positive attitude towards Science in general. As a starting point to the problem at hand, we are bound to ask a crucial question here: ?Does constructivist approach in elementary school 5. class science lessons with family and instructor support; play an important role in students? success and conceptual learning capabilities??The purpose of this study can be stated as, investigating ?effects of the constructivism with family and primary school teachers? support on conceptual learning capabilities and accomplishment of 5. class students attending Science lessons with audio units.? For this purpose, the influence of education with family support?and/or elementary teacher support?on academic achievement and conceptual learning is investigated. Model of the research can be classified as pre-test ? post-test experimental model. Research took place in an elementary school located in Maltepe state of İstanbul. Four 5. classes with 160 students contributed in the effort. While 160 students forms the samples for the experiment, 4. and 5. class students are taken as the set.The research that took place in the school consists of six classes of 5. grade pre-test is applied to these classes and four classes which are similar in academic standing are chosen for the experimentation. One of the classes is chosen as the test group, while two classes are taken randomly as Experimental 1 group and Experimental 2 group. and integration class is taken as Experimental 3 group. In test group, lessons are done normally; while in Experimental 1 group, they are done with family support, in Experimental 2 group it is pursued with instructor support and consequently in Experimental 3 group, lessons are done with family and instructor support. In order to cancel the influence of the instructor, lessons are carried out by the researcher. Applied activities are specifically prepared, taking into consideration of students' physical and mental development. Not only the activities performed by the instructor, but also the activities done by students with their parents are chosen to be easy techniques which can be adopted into the daily life conveniently.Two methods of data gathering are used which are, knowledge test, open ended questions and individual surveys. After validity and reliability study is performed, knowledge test and open ended questions are applied to the students as pre-test (before the application) and post-test (after the application). Reliability of the knowledge test is found to be, ? = 0,8969.The data collected from the knowledge test and individual survey, is evaluated with the SPSS 17.0 statistical analysis program. The results obtained from the research showed us that, family supported education, instructor supported education and family & instructor supported play a positive role on student?s academic success and conceptual learning.Proposals are made according to the results obtained.