İlköğretim birinci kademe derslerinde uygulanan yapılandırmacı yaklaşımın sınıf yönetimine etkisi
The effects of the constructivist approach which is applied primary school on clasroom management
- Tez No: 217552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişmekte olan bilim ve teknoloji, eğitim programında ve eğitim yaklaşımlarında da bazı değişimleri zorunlu kılmaktadır. Geleneksel eğitim yaklaşımlarının yetersiz kaldığı günümüzde, çoklu zekâ ve yapılandırmacı eğitim yaklaşımları ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde ders programlarının geliştirilmesi konusunu ele alıp, 2005?2006 eğitim öğretim yılından itibaren yapılandırmacı yaklaşımı ülke genelindeki tüm ilköğretim okullarında uygulama kararı almıştır. Öğretmenler, MEB'in düzenlemeleri doğrultusunda dersleri yapılandırmacı yaklaşımı kullanarak işlemeye başlamışlardır. ?Yapılandırmacı eğitim yaklaşımı? temele alındığı için; programın uygulanmasında, öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımla sürdürdükleri öğrenme-öğretme sürecinin başarısı, etkili sınıf yönetimi stratejilerinin geliştirmesiyle sağlanacaktır.Sınıfın iyi yönetilmesi, eğitim sürecinde başarılı olmanın ilk şartıdır. Öğretmenlerin, sınıf yönetimi konusunda geliştirilmiş ilkeleri benimsemeleri öğrenme sürecinin başarısına katkı sağlayıcı olabilir. Yapılandırmacı yaklaşımda öğretim sürecinin, öğrenci ilgileri ve özellikleri doğrultusunda plânlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi, öğretime paralel bir sınıf düzeninin oluşturulmasıyla sağlanmaktadır. Öğretmenlerin, öğretim sürecinde başarıyı sağlayabilmeleri için sınıf içindeki düzeni oluşturmaları, korumaları ve düzen bozulduğunda yeniden sağlamaları gerekmektedir. Geleneksel yaklaşımdan, farklı sorumluluklara sahip öğretmenlerin sınıf düzeninin bu boyutlarında yapıcı değişikliklere dikkat etmesi gerektiği düşünülmektedir.Bu araştırma, İlköğretim I. Kademe (1-5. sınıf) sınıf öğretmenlerinin derslerinde uyguladıkları yapılandırmacı yaklaşımın sınıf yönetimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesinden uç örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 20 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından Burden'ın (1995) sınıf yönetimi anlayışından yararlanılarak ve uzman görüşüne başvurularak geliştirilengörüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise, NVivo 2 nitel veri analizi bilgisayar programı kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, yapılandırmacılık anlayışında“öğrenmeyi öğrenme”sistemini kurması gereken öğretmenin, sınıf yönetiminde geleneksel yaklaşımda uyguladığı stratejilerden farklı bir uygulamaya başvurması gerektiği belirlenmiştir. Eski yaklaşımlarla karşılaştırıldığında, yapılandırmacı yaklaşımın kullanılmasının sınıf yönetiminde öğretmene yeni görev ve sorumluluklar yüklediği ve sınıf yönetimi boyutlarındaki etkinliklerin yaklaşıma koşut bir şekilde değiştiği ortaya çıkmaktadır. Okullardaki altyapı ve olanakların yetersiz olması yeni yaklaşımı uygulamada başarının önündeki en büyük engeldir.Anahtar Sözcüklerİlköğretim, Yapılandırmacı Yaklaşım, Sınıf Yönetimi
Özet (Çeviri)
Recently developing science and technology oblige some changes in education programme and approaches. Because of being inadequate of traditional approaches, multibly intelligence and constructivist education approaches are getting important in our education system. For this reason Ministry of Education has dealt with the development of the lesson programmes in education system and has decided to apply constructivist approach all of the primary shchools of the country in 2005-2006 scholastic year. Teachers have begun to teach lessons with using constructivist approach. Because of being based on constructivist education approach, the success of teaching-learning process which is applied by teachers are supplied with developing effective classroom management strategies.The first condition of being succesful in education process is a good management of the classroom. The principles which are about classroom management may help teachers about success of learning process. Teaching process in constructivist approach is planned, applied and evaluated with students interests and feature, this situation supplies constitution of a paralel classroom order in teaching. For supplying the success in teaching process, teachers must both constitute the order in class and save this order, on the other hand they must supply the order again when the order is degenerated. Teachers who have different responsibilities from traditional approach are thought to need pay attention about constructive changes in these dimensions of the classroom management.This research has been designed for determining the effects of the constructivist approach which is applied by teachers, on classroom management. Research has been came true with twenty teachers who were choosen by means of extreme sampling and snowball sampling in Şereflikoçhisar district of Ankara city in 2006-2007 scholastic year. The aim of getting data, on interview form which was developed with the help of specialist?s opionion and comprehension of Burden?s classroom management is used by the researcher. Data were analyzed by means of NVivo 2.According to results of the research, the teacher must apply the system of ?learning how to learn? in constructivist comprehension, also the teacher need to use different strategies from which he/she used in traditinal approaches. Constructivist approach gives new daties and responsibilities to the teacher and activities in classroom management appears to change parallelly. Lack of possibilities and construction are serious handicaps for applying this new approach successively in schools.Key WordsPrimary School, Constructivist Approach, Classroom Management