Kurum kimliği ve imajının tüketici davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine the effect of corporate identity and image on consumer behaviours
  1. Tez No: 217570
  2. Yazar: BURCU ESENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ürün ve hizmetlerin çesitlenmesi, pazarın genislemesi, ürün kalitesi, bilgininönem kazanmasıyla beraber tüketicinin bilinçlenmesi ve tercihlerinin farklıürünlere dogru kayması gibi birçok sebep isletmeleri degisim ve rekabetortamında bırakmıstır. Bu rekabet ortamında isletmeler,müsterilerini ellerindetutabilmek, yeni müsteriler edinebilmek, müsterinin kuruma olan baglılıgınısaglayabilmek, ihtiyaçlarını ve beklentilerini bilmek durumundadır. Kurumçalısanlarının müsterilerle iliskileri, müsterilere davranısları, iletisim biçimleri;kurumun ürünü sunus sekli, sundugu ürün ve hizmetler, ürünü ve hizmetiylemüsteriye sagladıgı fayda, deger, kullandıgı teknoloji, üretim yöntemi; kurumunlogosu, mimarisi vb. ile isletmeler tüketicide bir takım izler bırakır. Bu izkurumun tüketicideki algılamaları, izlenimleri; kurumun tüketicideki ifadesidir.Dolayısıyla isletmeler tüketici tercihlerinin kendilerinden yana olmasını saglamakiçin özgünlükleri ve rakiplerinden farklılıklarıyla tüketicileri etkileme yolunagiderler.Bu çalısmanın da amacı, tüketici satın alma davranısları / tercihleri ile kurumkimligi ve imajının iliskisini, tüketici davranıslarında kurum kimligi ve imajınınetkili olup olmadıgını ortaya koymaktır.Bu amaç dogrultusunda isletmeler için rekabet üstünlügü sunan kurum kimligive imajı ayrıntılarıyla irdelenmistir. Tüketici, tüketici davranısları açıklanmıs;stanbul Anadolu yakası, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Maltepe ve Kartal ilçesisınırlarında ikamet eden tüketicilere, beyaz esya sektörünü içine alan bir anketuygulanarak kurum kimligi ve imajının tüketici davranısları üzerindeki etkisiincelenmistir.Anket çalısmasında yapılan analizler sonucunda beyaz esya sektöründe tüketicitercihlerini etkileyen en önemli unsurların kuruma ve markaya duyulan güven,servis agının tatmin edici olması, garanti, ürün ve hizmet kalitesi oldugu sonucunavarılmıstır. Dolayısıyla kurum kimligi ve imajının etkisinin oldugu belirlenmistir.Kimlik ve imaj ile kuruma güven yaratılmaktadır. Müsteri iliskileri, her türlühizmet kalitesi ile kurum kimligi ve imajı güçlenerek kurum deger kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to increased importance of product and service diversity, marketexpansion, product quality and information, many reasons such as consumerconsciousness and preferring different products leaded organizations andcompanies to a changing and competitive environment. In this competitiveenvironment, companies need to ensure customer loyalty and know the needs andexpectations of the customer in order to maintain their existing customers andgain new customers. Companies create a customer perception based on therelations between their employees and customers, employees? behaviours towardscustomers, communication forms; the way company presents its product, theproducts and services provided; the benefit, value, technology and productionmethod provided with its products and services; logo, architecture of thecompany, etc. Therefore, companies try to attract consumers with theirauthenticity and difference from their rivals in order to ensure consumerpreferences to be in favour of themselves.The purpose of this study is to find out the relationship between consumerpurchasing behaviors/preferences and corporate identity and image and toFor this purpose, the corporate identity and image that provide competitivenessfor the companies were discussed in detail. Consumer and consumer behaviourswere described and the effect of corporate identity and image on consumerbehaviours was searched through an appliance related survey carried out amongthe consumers residing within the borders of Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye,Maltepe and Kartal counties located in Asian side of Istanbul.Based on the results of the survey, it was found that the major factors that affectthe consumer preferences in appliance sector were the confidence in the companyand the brand, a satisfactory service network, warranty and product quality. Thus,the corporate identity and image was found effective in consumer behaviour.Through the corporate identity and image, companies ensure the trust of theconsumers. The value of the company is increased by the customer relations, anytype of service quality and the corporate identity and image.determine whether the corporate identity and image is effective in consumerbehaviours.