Finansal varlıkları fiyatlama modeli (fvfm) ve Newyork Borsası (Nyse)'de uygulanması
Capital assets pricing model (Capm) and an implementation at Newyork Stock Exchange (Nyse)
  1. Tez No: 217571
  2. Yazar: HAKKI YAVUZ AKAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM) gerekli temelaltyapı verilerek incelenmiş ve Newyork Borsası (NYSE)'nda en çok işlem gören ilk100 hisse senedi içerisinde bulunan 96 adet hisse senedi ile Ocak 1989 ve Temmuz2005 arası aylık getiri oranları kullanılarak iki aşamalı regresyon testleri yapılmıştır.Araştırmada ülkemizde ve yurtdışında yapılmış birçok çalışma ve makaleyeyer verilmiş, tümünün model ile uyumluluğu ayrı ayrı belirtilmiştir.Gerek IMKB'de yapılan çalışmaların teoriyi desteklememesi gerekse FVFM`nin uygulanabilmesi için etkin ve gelişmiş bir borsadan alınacak datalara ihtiyaçduyulması neticesinde uygulama için Newyork Borsasi (NYSE) ve pazar portföyüiçin de Standard and Poors 500 (S&P500) seçilmiştir.Araştırmada kullanılan yöntem iki aşamalı regresyondur. Uygulamayapılırken karşılaşılan sorunlar; zaman serilerinde otokorelasyon ve değişkenvaryans problemleridir. Bu problemlerin giderilmesinde SPSS 11.5 ve EViews 5.0adlı istatistiksel paket programlar kullanılmıştır. Ayrıca bu problemlerin sebepleri veçözümleri hakkında da tez içerisinde gerekli temel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to verify if CAPM is accepted or denied with 16years of monthly datas from NYSE.The main financial and statistical theoretical backgrounds are investigateddetailly in this thesis. The implementation of the model is established with 96 stocksbetween January 1989 and July 2005 by using monthly prices.In this study, one can find all the well-known international articles andnational paperworks that are published on the issue. Additionally one can find if thearticles accept or deny the hypothesis of CAPM.Taking into consideration that CAPM should be tested in more accurate andstable stock exchanges, we decided to choose monthly datas from NYSE. The marketindex is taken to be Standard&Poor?s 500 because of the critics of Richard Roll andto overcome the problem of earlier paperworks that take into consideration onlyweighted sum of all the stocks as market index.The main instrument used to solve the problem is two pass regression.Thedisadvantages of the problem are heteroskedasticity and autocorrelation, these areovercomed vie SPSS 11.5 and Eviews 5.0 softwares.Additionally one can find manydetails about these problems and possible answers