Bilgi toplumunda teknolojinin ve teknoloji politikalarının yeri
The role of technology and technology policies in the knowledge society
  1. Tez No: 217574
  2. Yazar: ÖZGÜR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Günümüzde ekonomiler temel bir yapısal dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşüm süreci içinde, fiziki sermayenin payı azalmakta, bilim ve teknolojinin payı ise hızla artmaktadır. Dünyada, bilim ve teknoloji üreten ülkeler, hızlı bir ekonomik kalkınma gerçekleştirmekte ve hayat standartlarını daha da yükseltebilmektedirler. Teknolojik yeteneklerin kazanılma sürecini ve yönünü teşvik etmek ve yönetmek amacıyla hükümetlerin kullandıkları araçlar seti olarak tanımlanabilen teknoloji politikası, ülkelerin ekonomik kalkınma hızlarını arttırmak için sıkça kullandıkları bir ekonomi politikası dalı olmuştur.Diğer yandan, son yıllarda ekonomi yazınına giren ve oldukça yoğun şekilde ilgi çeken ?Ulusal Yenilik Sistemi? yaklaşımı, teknoloji politikasının tamamlayıcı bir unsuru olarak görülmekte ve özellikle yenilik yaratma sürecinin daha iyi kavranması ile birlikte, ülkenin teknolojik yenilik yaratma yeteneğinin arttırılması açısından da bir rehber olarak, önemli fonksiyonlar üstlenmektedir. Bu çalışmada, bilgi toplumu bağlamında teknoloji ve teknolojik yeniliğin arttırılması için uygulanan teknoloji politikaları konu edilmektedir. Ayrıca çalışmada, Türkiye ekonomisi için Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ekonometrik olarak inceleyen bir uygulamaya da yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The economies are experiencing a structural transformation at the present day. Within this transformation process, the share of physical capital is decreasing but the share of science and technology is rapidly increasing. In the world, countries which produce science and technology are performing a rapid economic development and able to raise their standarts of living. The technology policy which can be described as the set of instruments that governments use to encourage and control the process and direction of technological abilities has been a branch of economy policy which countries frequently use to make their economic development faster.On the other hand, ?National Innovation System? approach which has entered the economics literature and intensely drown attention in recent years is seen as a complementary element of technology policies and especially together with the better apprehension of the innovation creation process, is undertaking significant functions as a guide in terms of the increase of the country?s ability of technological innovation creation. In this study, technology in context of knowledge society and technology policy that are implemented in order to increase technological innovation are treated. There is also an econometric application which examines the relationship between the R&D expenses and economic growth for Turkish economy in the study.