Doğrusal regresyonda aykırı gözlemlerin teşhis yöntemleri
Outlier detection methods in linear regression
  1. Tez No: 217575
  2. Yazar: MEHMET HAKAN SATMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİS SINIKSARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aykırı gözlemler (Outliers) verinin çoğunluğundan farklılık gösteren gözlemlerdir.Regresyon analizinde, regresyon hiperdüzleminin uzağına düşen gözlemler aykırıgözlemlerdir. Tek bir aykırı gözlem klasik regresyon teşhisçileri ve grafikselyöntemlerle teşhis edilebilirken birden fazla aykırı gözlemin varlığı maskeleme(Masking) ve süpürme (Swamping) etkisine sebep olmaktadır. Kaba kuvvet (Bruteforce) aykırı gözlem teşhis yöntemleri verideki tüm mümkün alt kümeleri analizederek aykırı gözlemleri teşhis edebilmektedir. Fakat gözlem sayısı arttıkça buişlemler imkansız hale gelmektedir. Bilgisayar temelli etkin algoritmalar, artık, aykırıgözlemleri büyük oranda teşhis edebilmekte fakat hala maskeleme ve süpürmeetkisinden etkilenmektedir. Bu tezde tek değişkenli verilerde ve regresyon analizindeaykırı gözlemlerin teşhis yöntemleri incelenmiş ve regresyon analizinde aykırıgözlemlerin teşhis yöntemlerinin performansları Monte Carlo simülasyonlarıkullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Outliers are the observations that are different from the remaining of the data. Inregression analysis, outliers are observations that lie far from regression hyperplane.A single outlier can be detected with classical regression diagnostics and graphicaltechniques but presence of more than one outlier causes masking and swampingeffects. Brute force outlier detection algorithms can detect outliers by analysing allpossible subsets of the sample. However, it is impossible when sample size increases.Computer based efficent algorithms can now mostly detect outliers, but they are stilleffected from masking and swamping effects. In this thesis; outlier detectionmethods in univariate data and regression analysis studied and performances ofoutlier detection methods were compared using Monte Carlo studies.