Uluslararası para sistemi, avrupa'nın parasal entegrasyonu ve Oca teorisi
International monetary system, monetary integration of europe and Oca theory
  1. Tez No: 217573
  2. Yazar: HATİCE DİLARA MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Sekiz yıl önce euro'nun ortaya çıkışı önemli bir olaydır. Bunun teorik temelleri optimum para alanları teorisine dayanmaktadır. Bunun ekonomik analizi Mundell (1961) tarafından yapılmıştır. Teori bir ülkenin hangi koşullarda kendi bağımsız parasından vazgeçip, diğer bir ülkeyle parasal birliğe girmesinin hangi koşullarda olabileceğini araştırmaktadır. Avrupa Parasal Birliğini oluşturan ulusların optimum bir para birliği oluşturup oluşturmadıkları tartışılmaktadır. Avrupa'da bir parasal birliğin arzu edilirliğini azaltan birçok faktör vardır. Bununla beraber, artık bunları tartışmaktan çok gerçekleşen durumun analizini yapmak daha önemlidir. Yakın ekonomik entegrasyonun üye ülkeler arasında siyasi işbirliği yaratmak başlıca amaçtır. Parasal birleşmenin etkileri geniş bir alana yayılmıştır. Bu konuda geniş bir ampirik araştırma literatürü oluşmuştur.Ortak paranın makroekonomik istikrar üzerindeki etkilerinin hem olumlu ve hem de olumsuz yanları vardır. Bu konuda karar verebilmek için EMU'da para ve maliye politikaları incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca, küreselleşmenin etkileri de ele alınmıştır. Sonuç olarak, ECB'nin politikalarının yüksek işsizlik ve düşük büyüme eğilimi yaratmasının karamsarlığa neden olduğunu fakat bunun giderilebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Optimum Currency Area theory is concerned with the ?optimal? size of a region which shares a common currency. The theory clarifies the conditions under which a country should give up its own independent currency and enter into ?monetary union? with another. This study attempts to give an overview of developments in optimum currency area theory, so as to serve as a basis for European Monetary Union. The realization of euro has increased the focus on the more practical aspects of policy determination in a monetary union. The issues are now realistic. Therefore, much of the literature which discusses the various aspects of the ECB (European Central Bank) can also be considered a close connection with OCA literature.For all these reasons I discussed various aspects of the Monetary and fiscal policies under EMU. In order to take some lessons from the last century?s monetary experiments I first discussed international monetary sistem since the beginning of the last century.