Bütünleşik pazarlama iletişiminde pazarlama halkla ilişkiler ve bir uygulama örneği
Marketing public relations in integrated marketing communications and a case study
- Tez No: 217580
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Pazarlama iletişimi ve bütünleşik pazarlama iletişiminin incelendiği bu tezçalışmasında, bütünleşik pazarlama iletişimi unsurları detaylı bir biçimde analizedilmektedir. Sonra da tezin esas konusunu oluşturan pazarlama halkla ilişkiler elealınarak gözden geçirilmektedir.Pazarlama halkla ilişkiler, bütünleşik pazarlama iletişiminin başlıcaunsurlarından biridir. Pazarlama halkla ilişkiler, halkla ilişkilerin pazarlama amaçlıkullanımı olup, pazarlama ve halkla ilişkiler fonksiyonlarının kesişmelerinden doğanortak alanı oluşturmaktadır. Bu sebeple çalışmada, öncelikle halkla ilişkilerincelenmekte, sonrasında pazarlama halkla ilişkiler, sırasıyla gelişimi, amaçları,fayda ve sakıncaları, hedef kitleleri ve temel araçları şeklinde çeşitli boyutlarıyla elealınmaktadır. Son olarak da, nispeten büyük bir işletme tarafından gerçekleştirilmişbaşarılı bir pazarlama halkla ilişkiler programı analiz edilip, bir uygulama örneğiolarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, marketing communications and integrated marketingcommunications are reviewed. The elements of integrated marketingcommunications are analyzed in detail. Then, marketing public relations is taken andexamined as the main topic of the thesis.Marketing public relations is one of the basic elements of integratedmarketing communications. It refers to the use of public relations for marketingpurposes and it is a mutual part of marketing and public relations functions.Therefore, firstly public relations is reviewed; then, the nature of marketing publicrelations, its objectives, advantages and disadvantages, its target audiences, itsvarious types and main tools are examined in turn. Finally, a successful applicationof the marketing public relations program of a relatively big firm is analyzed andevaluated as a case study.