İpoteğe dayalı menkul kıymetler, Abd ve Türkiye uygulamaları; Abd ve Avrupa ülkeleri için ekonometrik bir ilişki çalısması
Practices of mortgage backed securities in united states of us and Turkey and an econometric analysis for United States of America and Europe
  1. Tez No: 217592
  2. Yazar: SİBEL KUMBASAR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
kamet veya yatırım amaçlı gayrimenkul alım-satımı artık eski dönemlerdeki gibi eldekipara ile pesin yapılmamakta, yepyeni sistemler ortaya çıkmaktadır. Burada gelinen sonnokta, gayrimenkul finansman sisteminde ipotek bankacılıgı ve/veya gayrimenkulipoteklerinin menkul kıymetlestirilmesi sonrası devlet destekli olarak baslayıp özelsektörle devam eden bir çesit piyasa yapıcılıgı olarak adlandırabilecegimiz sistemingelismesidir. Bu sistem, ekonomide yeni hukuki düzenlemelerin yapılmasını ve yenikurumların faaliyete geçmesini gerektirir.Bu çalısmada, önümüzdeki yıllarda ülkemizde uygulanmaya baslayacak yenigayrimenkul finansman sistemi, ABD'de uygulaması, ikincil piyasa uygulamaları,menkul kıymetlestirmenin sermaye piyasalarındaki yeri incelenmis ve ekonometrikçalısmalarla ikincil piyasayı etkileyen unsurlar arastırılmıstır.Nihayetinde, Türkiye'de konut finansman sistemin gelismesi için hangi düzenlemelerinyapılması gerektigi konusunda öneriler verilmis ve ABD'de ve Avrupa ülkelerinde ikincilpiyasalardaki ihraçları dogru orantılı bir sekilde etkileyen makro ekonomik verileringayrisafi milli hasıla, gayrisafi yurtiçi hasıla, para arzı ve nufus oldugu sonucuçıkarılmıstır.
Özet (Çeviri)
Real estate buying and selling for residing or investment purposes is no longer made incash and in advance payment as it used to be in the past, while brand new paymentsystems are being adopted. The most recent development in the real estate financingsystem is the mortgage banking and/or a type of market making system that began inthe government sector and continued in the private sector after the real estatemortgage system securitized. This system necessitates new legal regulations to bemade and new institutions to be launched within the economy.This study analyses the new real estate finance system, which will begin to be appliedin our country within the near future; the practices in the United States; the secondarymortgage market applications; the status of securitization in the capital markets andinvestigates the components that effect the secondary market by applying econometricmodels.Finally, suggestions are provided as to which regulations should be applied in order tofurther develop the housing finance system in Turkey and it is concluded that GNP,GDP, money supply and population are the macro economic factors which directlyeffect secondary market issues in the United States and Europe.