Leasing finansmanına alternatif bir yaklaşım: Menkul kıymetleştirme ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 71785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜREL KANURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Gelişen Dünyada kalkınma çalışmaları ve yeni yatırımlar beraberinde bunların finansmanınım sağlayacak kaynak sorumumda getirmiştir. Finansal sistem içinde bu amaçla yapılan yeni finansman arayışları sonucunda kökeni eski yıllara dayanan leasing tekniği ön plana çıkmışta. Leasing basit olarak bir varlığın mülkiyetini almadan belirli bir süre kullanım hakkının alınmasıdır. Gerçek anlamda ilk leasing şirketi 1952 yılında A.B.D. de kurulmuştur. Tüm Dünyada ilgi gören leasingin 1980 yılında 50 Milyar USD olan işlem hacmi hızla gelişerek 1996 yılındada 400 Milyar USD a ulaşmıştır. 1985 yılında 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile birlikte Türkiye'de leasing işlemleri başlamıştır. Türkiyede sadece finansal kiralama yapılırken, dünyada leasingin muhtelif çeşitleri kullanılmaktadır. Menkul Kıymetleştirme var olan kaynakların sisteme tekrar kazandırılması amacıyla 1970 li yıllarda A.B.D. de Devlet kuruluşlarının ipoteğe dayalı kredileri yemden yapılandırarak ihraç etmeleriyle başlamıştır. Menkul kıymetleştirme likit olmayan varlıkların likiditasyonun sağlanması amacıyla menkul kıymetlere dönüştürülerek satılması olarak tanımlanabilir. Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlerin fon yaratabilmesi için bu varlıkların yeniden yapılandırıp fon arz edenlere ihracı yapılmış ve bu ihraçlar sonucu oluşan yeni tekniğe Menkul Kıymetleştirme (Securitization) adı verilmiştir. îlk ihraçlar A.B.D. de ipoteğe dayalı olarak yapılmış ancak daha sonraları bunları leasing alacakları, otomobil kredisi, kredi kartları alacakları.... gibi diğer varlık ihraçları izlemiştir. Menkul Kıymetleştirme 1996 yılında ABD de 154 Milyar USD bir hacime ulaşmıştır. Menkul Kıymetleştirme karmaşık bir yapıya sahip olup, kaynak firma, hizmet veren firma, özel amaçlı kurum, garanti verenler, derecelendirme şirketleri, yeddi-emin ve yatırımcılar gibi çok sayıda katılımcıyı içermektedir. Menkul Kıymetleştirme yapı olarak ödeme aktarmalı, varlığa dayalı tahvil-bono ve nakit aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yapılardan alacakların satılması suretiyle bilanço dışına çıkarıldığı ödeme aktarmalı yurt dışında, alacakların satılmayıp ihracının borcunu ifade ettiği nakit aktarmalı yapı Türkiyede daha çok uygulama alam bulmaktadır. Menkul Kıymetleştirme işleminin gerçekleştirilmesi için standart kontrat, riskin derecelendirilmesi gibi temel koşullar gerekmekte ancak buna karşılık yapısal ve kredi riski gibi risklerde bulunmaktadır. Menkul Kıymetleştirme' nin oran iyileştirme, düşük fon maliyeti gibi faydalarının yanında seçilen yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte varlıkların satılma yoluyla bilanço dışına çıkarılması yoluyla yeni kaynak yaratılması en önemli amaçlarındandır. Leasing alacaklarının menkul kıymetleştirilmesi ilk olarak 1985 yılında ABD de yapılmış olup Türkiye'de 1992 yılında yayımlanan tebliğler ile menkul kıymetleştirmenin yasal dayanağına düzenlenmiştir. Türkiye'de leasing alacaklarına dayalı menkul kıymetleştirme 1992 yılındaki birkaç ihracın ötesine gidememiştir. Bunun nedenleri arasında ülkemizde menkul kıymetleştirme sürecinde gelişmiş yurtdışı ülkelerde olan katılımcıların bulunmaması, ihraç prosedürlerinin uzun ve maliyetli olması ve leasing şirketlerinin ihraçlarında banka garantisi aranması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In progressive world, development works and new investments needs new financial sources in order to finance these investments. For this purpose leasing technique whose backround goes to the antic years, have been dominant in the financial system. In general terms, a financial lease can be regarded as any leasing arrangements whose principal purpose is, to finance the use of equipment instead of buying; the lessee has the right to use the equipment in current times. In financial leasing process there are three parties such as investors (lessee), financial leasing company (lessor) and seller or supplier of the properties. In 1952 the first modern leasing company was established in USA. Leasing become increasingly popular all around the world and the volume of the leasing increse from 50 to 400 billion USD between 1980 and 1996. In Turkey leasing has been started br the financial leasing law in 1985. Securitization is the process of converting existed assets back to the financial system. This purpose depens by restracturing the government mortage credits. First issue had done in 1970's. Securitization can be defined as a process of converting illiquid individiual loans into liquid in order to sold them easily. Asset backed securitization first issued backed by goverment quaranted mortages and then leasing receivables, automobile loans, credit card receivables,... etc other assets follows. Securitization volume have been reached to 154 billion USD in 1996. Securitization process has a complex structure. Lots of parties involves securitization structure such as; loan originator, servicers, special purpose company, credit enhanchers, rating agencies, underwriter company, trustee and finally investors. Securitization represents a variation of 3 basic structure. These structures are, pass through, pay through and asset backed certificates. In these structures assets are sold and become off balance sheet; pass through securitization which represents a sale transaction famous for foreign countries and pay through securitization which is described as a loan structure famous in Turkey. In order to utilize a securitization process some basic conditions such as standart contract, rated the risk are necesarry. On the other hand structural risk and credit risks are also accures in securitization process. The benefits of securitization are described like to improve the ratios and low cost of funds also besides depending on the chosen securitization structure the most important aim of securitization create a new source of funding either selling or made the assets off balance sheet. The first leasing securitization has been attributed in 1985 in USA. Turkey has been acquaintanced securitization in 1992 and also first leasing securitization has been maden at the same year. Althogh the securitization law was accepted in 1992, there were only few issues has been made depending on the leasing receivables. There were numerous of reasons; some of them can be describe as there were no parties involve the securitization process such as special purpose company, trustee, rating agencie's, credit enhanchers like abroad, process of securitization is to long and expensive and finaly according to related law bank qurante must be taken for the leasing securitization issues.