Uluslararası vergi rekabeti,transfer fiyatlaması ve vergilendirme
International tax competition transfer pricing and taxation
  1. Tez No: 217591
  2. Yazar: MURAT ÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamu maliyesi literatüründe vergi rekabetinin iyi ya da kötü olduğuhususunda süregelen bir tartısma sözkonusudur. Son on yılda, uluslararası isçevrelerinde artan küresellesme eğilimlerinin yanı sıra, bilisim teknolojilerindekigelismeler ve yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmek için pek çok ülkede vergioranlarını düsürme temayülü, mevcut tartısmaların artmasıyla neticelenmistir. Bununyanı sıra, ülkelerin kurumlar vergisi ve dıs ticaret vergisi oranlarındaki farklılıklar,çok uluslu sirketlere kendi ürünlerine ait fiyatları değistirerek emsallerine uygunolmayan transfer fiyatlarıyla, vergi yüklerini daha düsük vergi oranı olan ülkeleretasıma yönünde tesvik etmektedir. Bu çalısmada Türkiye'de emsallerine uygunolmayan transfer fiyatları kullanılıp kullanılmadığının tespiti için Türkiye'nin 1995-2003 yılları arasında Almanya, Fransa, ?ngiltere ve ?talya'dan ithal ettiği ürünfiyatları kullanılarak bir model olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
There has been a controversial on-going debate in public finance literature about taxcompetition regarding whether it is bad or good. In the past decade, in addition toincreased globalization tendencies and the effects of drastic advances in informationand communication technologies on the international business environment, the trendtoward a decrease in overall tax rates in many countries to attract foreign directinvestments has augmented level of the discussion. Besides, especially cross countrychanges in corporate tax rates and tariffs create an incentive for multinationals toalter market prices of their products by using abusive transfer prices in order to shifttheir profits to relatively low-tax countries. In this study, in order to determine theexistence of manipulated transfer prices in Turkey, we developed a model by usingTurkey?s import product prices from Germany, France, England and Italy between1995 and 2003.