İdari yargılama usulü kanunu'nun 31. maddesi çerçevesinde medeni yargılama hukuku-idari yargılama hukuku ilişkisi
The relation of civil procedure law and administrative jurisdiction law according to the code of administrative procedure: Clause 31
  1. Tez No: 217616
  2. Yazar: SEÇKİN YAVUZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İL HAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 31. maddesi ile ?hakimin davayabakmaktan memnuiyeti ve reddi, ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması,davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi,keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adli yardım hallerinde ve duruşmasırasında tarafların mahkemenin sükununu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşıyapılacak işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun uygulanacağıöngörülmüştür.İdari Yargılama Usulü Kanunu ile Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na atıfyapılan yukarıda saydığımız müesseselerin idari yargılama hukukunda da aynenmedeni yargılama hukukunda olduğu şekilde uygulanmasında büyük güçlüklerlekarşılaşılmaktadır. Zira bu müesseselerin bir kısmı idari yargılama hukukununbünyesine hiç uymamakta bir kısmının ise idari yargılama hukukunda aynen medeniyargılama hukukunda olduğu gibi uygulanmasında pratik güçlüklerlekarşılaşılmaktadır.Bu nedenledir ki, gerek doktrin gerekse yargı kararları ışığı altında bumüesseselerin bir kısmı idari yargıda hiç uygulama alanı bulamamakta, bir kısmı iseidari yargının özellikleri gözönünde bulundurularak ve idari yargının bünyesielverdiği ölçüde uygulanmaktadır.Bu çalışmamızda yukarıda saydığımız ve İdari Yargılama Usulü Kanunu ileMedeni Yargılama Usulü Kanunu'na atıf yapılan müesseselerin medeni yargılamahukukundaki durumlarını ve uygulanışlarını, mahkeme kararlarını etraflıca tarayarakinceledikten sonra aynı müesseselerin idari yargılama hukukunda nasıluygulandıklarını ve medeni yargılama hukukundaki uygulamalarından ayrılanyönlerini etraflıca tetkik etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
There has been difficulties accountered with application of intitutions of civilprocedural law which have been quoted by administrative procedural law. Becauseiisome of those institutions do not comply with nature of administrative procedure,some accounters with practical problems in application as in civil procedural law.Due to this reason under light of both doctrin and precedents some of thoseinstitutions are not applicable in administrative procedure and some are aplied asmuch as complying with nature of administrative procedure. İn this work I havemade a comparative study of application of institutions of civil procedure quoted byadministrative procedure under light of precedents and their application in scope ofadministrative procedure along with aspects differentiating from civil procedure.