Navlun sözleşmesinin icrasında üçüncü kişi 'yükleten'
The role of the consignor in the execution of affrightment contract
- Tez No: 279183
- Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER, YRD. DOÇ. BÜLENT SÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uluslararası ticaretin gelişimi, deniz aşırı satışlar yolu ile olmuş; deniz aşırı satış sözleşmelerindeki gelişmeler ise, zaman içerisinde satım sözleşmesinin içerisine girmiş olan navlun sözleşmesinin taraflarının çeşitlenmesine yol açmıştır. Yükleten ve gönderilen kavramları bu çeşitlenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Türk ve Alman Hukuku'nda, taşıyana yükü teslim eden şahıs, aynı zamanda taşıtan değilse, bu şahıs, taşıtanın hukuki statüsünden tamamen bağımsız, yükleten terimi ile ifade edilen ayrı bir hukuki statüye sahiptir.Bu tez çalışması ile ?yükleten? kişisine duyulan gereksinim ve yükleten kavramının ortaya çıkışı ile yükletenin hukuki statüsü, ?taşıtan? ile arasındaki hukuki ilişki ve ?taşıyan? ile arasındaki hukuki ilişki kapsamında değerlendirilmektedir. Yükletenin ?taşıyan? ın karşısındaki hukuki statüsünü ve aralarındaki hukuki ilişkinin temellerini ortaya koyabilmek bakımından ise konişmento kavramı konumuzla ilgili olduğu sınırlar dahilinde ele alınmaktadır. Bu tez çalışması ile ayrıca yükletenin hak, yetki ve sorumlulukları da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of the international trade has provided by the international sale of goods by sea. Developments in the international sale of goods by sea contracts have lead to the diversification of the parties of the affreighment contract that were involved in the contract of sale in time. The terms consignor and the consignee arised as a result of this diversification. In the German and Turkish Law, if the person who load the cargo is not the shipper at the same time, this person has a different legal status expressed as the term ?consignor? free from the legal status of the shipper.In this thesis, the necessity and the legal status of the ?consignor? are assesed within the scope of its legal relationship with shipper and carrier separetly. The term bill of lading is handled within the limits of its relevance, in order to present the legal status of the consignor against the carrier. This thesis also analyzes the rights and liabilities of the consignor.