Yapı üretiminde işgücü verimliliği
  1. Tez No: 21762
  2. Yazar: H.BASRİ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEYACAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Yapı üretiminde elde edilen verimlilik seviyeleri bir çok yıllar bir endişe konusu olmuş, konuyla ilgili araştırmaların odağı, yapı üretimi genel verimliliğinde en değişken faktör olan işgücü verimliliğinde toplanmıştır. Fakat bu güne kadar yapılan araştırmalarda, işgücü verimliliğim ölçmek işin standart bir yaklaşıma ulaşılamamıştır. Yapı üretiminde işgücü verimliliğini konu alan bu araştırmada; 1. Bölümde, araştırmanın amacı özetlenip konuya giriş yapılmıştır. 2. Bölümde, yapı üretiminde işgücü verimliliği incelenmiş verimliliğin anlamı ve kapsamının tanımlanmasındaki farklı yaklaşımlar, verimlilik ölçümü, yapı üretiminde düzeyler ve yapı üretimi işlem düzeyi işgücü verimliliği incelen miş yapı üretimi işlem düzeyi işgücü verimlilik arttırma teknikleri anlatılmıştır. 3. Bölümde, yapı üretiminde işlem düzeyi işgücü verimliliğinin ölçümü için uluslararası bir yöntem, yöntemin açıklanması, işgücü verimliliğini etkeleyen faktörlerin dökümanlaştırılması yapılmış, yurt dışında bir Türk şantiyesinde uygulanarak gözlem bilgileri toplanmıştır. Konuyla ilgili uluslararası araştırmalar dan örnek verilmiştir. Sonuç bölümünde; işgücü verimlilik ölçümünde uygulanan ve gelişmeye açık bu yöntemin gözlem sonuçları çıkarılmış uluslararası uygulama sonuçlarıyla karşılaştırılması yapılıp öneriler verilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need for a standardized approach for measuring construction taskle- vel labor productivity has long been recognized. The levels of productivity "achieved in construction have been a Matter of grave concern for many years and most evidence points to the situation deterionating. The most variable factor in overall pructivity is the productivity of labour. The Aim of this study is the pro ductivity of labor intensive and the measurement of labor intensive in the con struction. In the cahapter 1, the goal of the study introduced. In the chapter 2, the concept of the productivity of labor intensive has been examined in three groups as listed below. 1- The meaning and the scope of the productivity, concept. It has been examined in four groups. 2- The productivity measuremet in the consuruction has been examined as the indicatons of productivity measurement. Afterward, the productivity me- surement at differend levels in the construction are taken into hand. Productivity measurement levels and Sub-system is selected from the process levell. Coupenents of productivity of the process level in the construction are in dicated under five subgroups, which are, VIII. Labour input.. Materials input.. Capital input.. Land input.. Machine uses. 3- The productivity Technigues of process level in the construction are researched. And is indicated under five main headings.. Work study in the construction.. Method study.. Work measurement.. Activity sampling.. Time study. In the chapter 3, a new productivity data measurement technigue which has been evolved to collect large volumes of consistent and reliable productivity data and is examined in two subgroups which are, 1- Explanation of the new method. 2- Use of data collection forms is examined in eight subgroups which are, 1- Form no 1 : Manpower / Labor Pool.. Workday.. Productivity code.. Type code. IX. Daily work hours.. Crew size.. Crew composition.. Absen teeism. Labor source. 2- Form no 2: Quantity measurement.. Methods of Quantity Measurement.. Mesanry Quantities measurement. 3- Form no: 3: Desing features / work content.. Work Type.. Physical Elements. Design Details. Production Versus Piecemeal Work.. Comlexity Factor. 4- Form No 4: Management Practices / Control. Interruptions.. Disruptions.. Temperature and Relative Humidity.. Description of Disruptions. 5- Form No 5: Construction Methods.. Length of Workday.. Production Goals or Schedule Requirements.. Incentive Schemes.. Working Foreman.. Construction Methods / Practices. 6- Form No 6: Project Organization.. Total Size of Work Force.. Number of Production Supervisors.. Other Site Staff Support Personnel.. Number of Foremen.. Number of Management Levels. 7- Form No 7: Project Features.. Type of Project.. Site Area.. Floor Plan Area.. Approximate Cost XI. Approximate Duration.. Structural Framing System.. Number of Stories.. Height of Building. 8- Form No 8: Daily Diary. The data collecting which is taken on a site Abroad is examined accor ding to this method. And they are compared with the other investigation conclusi ons. XII