Kalkınmanın finansmanının sağlanmasında mikrokredi yöntemi
Microcredit system in financing development
- Tez No: 217629
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Mikrokredi son 30 yıl içerisinde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeyoksullukla mücadele ve sürdürülebilir bölgesel kalkınmanın sağlanması amaçlarıylaortaya çıkmıştır. Mikrokredinin ana amacı küçük ölçekli finansal hizmetlerin, sosyalstatüleri nedeniyle bir ülkedeki temel finansal sektör tarafından banka müşterisiolarak kabul edilmeyen kesimlere doğru ticari bazda genişletilmesi olaraktanımlanabilir.Mikrokredinin ilk uygulamalarından bu yana çok büyük bir değişimeuğraması ve dünyanın birçok bölgesinde yoksulluğun azaltılması stratejilerindebaşarıya ulaşması nedeniyle, UNDP ve IMF gibi kuruluşlar sistemi yoksullarıekonomik olarak aktif hale getirecek bir araç olarak neredeyse her ülkeye tavsiyeetmeye başlamışlardır.Bu nedenle çalışmada, mikrokredi sistemi tanıtıldıktan sonra, ayrıntılı olarakbaşarılı dünya uygulamalarına yer verilmiş, son olarak ta Türkiye'de başlatılanmikrokredi sistemleri hakkında bilgi verilerek, sistemin sağlıklı bir biçimdeyaygınlaştırılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Microcredit has emerged over the past 30 years as a mechanism to fightpoverty and to provide sustainable regional development especially in developingcountries. The main aim of microcredit is to deliver small scale financial services ona commercial basis to households who are typically considered nonbankable by themainstream financial sector because of their social status. By providing financialservices to the poor, microcredit has thus emerged as a vehicle to fight poverty bystimulating economic development and social inclusion.Due to the fact that microcredit has evolved significantly since the early daysof its implementations and it has reached enormous success in alleviating poverty inmany parts of the world, it is started to recommend almost every country by theUNDP and IMF as a new tool to make the poor economically active.In this study, after the microcredit system introduced, it has been discussedsuccessful implementations?of the microcredit in the world, and lastly we madeseveral recommendations in order to provide a proper increment in usage ofmicrocredit in Turkey by mentioning recent application of the system in Turkey