Türk vergi sisteminde gelirin elde edilmesinde tahakkuk ve tahsil esasları
Principles of accrual and collection in obtaining income in the Turkish tax system
- Tez No: 217630
- Danışmanlar: PROF.DR. S. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türk Vergi Sisteminde ?vergiyi doguran olay?, hem vergi idaresi hem de vergi yükümlüsü açısından çok önemli bir kavramdır. Çünkü, vergiyi doguran olay, devletin bir vergi alacagının, yükümlünün ise bir vergi borcunun dogdugunun habercisidir. Gelir elde edilmeden yani vergiyi doguran olay gerçeklesmeden vergi alacaklısının harekete geçmesi söz konusu degildir. Vergiyi doguran olayın ortaya çıkması için, vergiye konu olan bir olay ile vergi yükümlüsünün kanunun öngördügü sekilde iliskiye girmesi gerekmektedir. Vergiyi doguran olayın gerçeklesmesi ile birlikte devlet ile yükümlü arasında bir vergi borcu iliskisi kurulmaktadır. Vergiyi doguran olay, Vergi Usul Kanunu'nun 19'uncu maddesinde, vergi kanunlarının vergiyi bagladıkları olayın meydana gelmesi veya hukuki durumun tamamlanmasına baglanmıstır. Baska bir ifadeyle, vergi kanunlarının vergiyi bagladıkları olayın dogumu veya hukuki durumun tamamlanması halinde gelir elde edilmis sayılacak ve devletin vergilendirme yetkisi bu noktada baslayacaktır. Tez konusu olarak bu konuyu seçmemin sebebi, vergi borcu ya da vergi alacagının dogumu, bildirim ve beyan zamanı, ceza uygulaması ve vergi borcunu ortadan kaldıran zamanasımı sürecinin tespiti açısından, gelirin elde edilme zamanının yani vergiyi doguran olayın önem arz etmesidir. Vergilendirme açısından, elde edilen gelirin vergilendirilmesi esas olup elde edilmeyen gelirin vergilendirilmesi söz konusu degildir. Dolayısıyla Gelirin elde edilmesi vergilendirme açısından büyük önem tasımaktadır. Gelir Vergisinde vergiyi doguran olay gelirin elde edilmesidir. Ancak, elde etme kavramı vergi kanunlarında tanımlanmamıstır. Elde etme kavramının vergi kanunlarında tanımlanmaması, uygulamada ortaya çıkan sorunlar karsısında, idarenin uygulamalarında, yargı kararlarında ve Türkçe yazında farklı kavramların ortaya çıkmasına neden olmustur. Elde etme kavramındaki belirsizligi gidermek amacıyla kullanılan kavramlar ve benimsenen ilkeler, bu alandaki belirsizligi gidermekten çok hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Gelirin elde edilme esasları, Gelir Vergisi iv Kanunu'nun 2'nci maddesinde yer alan gelir unsurlarına göre degismektedir. Çalısmada, Türk Vergi Sisteminde, gelir unsurlarının elde edilmesi konusunda benimsenen esaslar, vergi kanunları ve yargı kararları dogrultusunda ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish system the ?event causing tax? is a very important concept both for the tax office and the taxpayer. Because the event causing tax shows that a tax receivable for the state and a tax payable for the taxpayer has emerged. It is not possible that the tax creditor shall act before income is obtained, i.e. the event causing tax occurs. In order for the event causing tax to emerge it is necessary that the event subject to tax and the taxpayer come into relation in accordance with the law. Upon the realization of the event causing tax a tax debt relationship is established between the state and the taxpayer. In article 19 of the Tax Procedure Law the event causing tax is tied to the occurrence of the event to which the tax laws tie the tax or to the completion of the legal condition. In other words, in case of the emergence of the event to which the tax laws tie the tax or the completion of a legal condition income is deemed to be obtained and the states taxation authority shall begin at this point. The reason I have selected this subject for my thesis is the importance of the time of obtaining income, i.e. the event causing tax in terms of determining the emergence of tax debt or tax credit, notification and declaration time, penalization and time limit procedure removing the tax debt. In terms of taxation, the principle is taxation of the income obtained and not taxation of the income not obtained. Therefore obtaining income is very important in terms of taxation. In Income Tax the event causing tax is obtaining of the income. However the concept of obtaining is not defined in the tax laws. The absence of a definition of the concept of obtaining in the tax laws has caused the emergence of various concepts in the face of problems in practice, in the tax office practices, judicial decisions and Turkish literature. The concepts and adopted principles used in order to remove the ambiguity in the concept of obtaining help to alleviate the ambiguity instead of removing it. The principles of obtaining income change according to the income vi elements included in article 2 of the Income Tax Law. In the study the principles adopted in regards to obtaining the income elements are studied in accordance with the tax laws and judicial decisions in the Turkish Tax System.