Eğitim standardı, eğitim finansmanı ve ekonomik büyümenin panel ekonometrisi ile analizi
Analysis of standart of education, financing of education and economic growth using panel econometrics
- Tez No: 529291
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, eğitim ekonomisi alanı çerçevesinde eğitim stan-dardı, eğitim finansmanı ve ekonomik büyüme ilişkisini PISA 2015 katılımcı ülkeler bazında kuramsal ve ampirik olarak araştırmaktır. Araştırma PISA 2015'e katılan 30 ülkenin 1998-2015 dönemi verileri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma, ekonometrik model ile hipotezler kurularak analiz edilmiş-tir. Panel Eşbütünleşme yöntemi ile ilişki belirlenmiş, ardından DOLS ve FMOLS yön-temi ile katsayı tahmininde bulunulmuştur. Son olarak VECM yöntemi ile kısa ve uzun dönemli nedensellik ilişkisi belirlenmiştir. Bulgular: Her üç eğitim düzeyinde de eğitim finansmanı ve eğitim standardı arasında negatif etkileşim vardır. İlköğretim düzeyinde eğitim standardı ile ekonomik büyümeyi negatif etkilemektedir. Ortaöğretim ve yükseköğretim düzeylerinde ise eğitim standardı ve ekonomik büyüme arasında pozitif etkileşim vardır. İlköğretim ve ortaöğre-tim düzeyinde eğitim finansmanı ile ekonomik büyüme arasında pozitif etkileşim vardır. Yükseköğretim düzeyinde ise eğitim finansmanı ve ekonomik büyüme arasında etkile-şim yoktur. Sonuç ve Öneriler: Eğitim standardı, eğitim finansmanı ve ekonomik büyüme birbirlerini destekleyen ve besleyen niteliğe sahiptirler. Eğitim standardı artışı eğitim finansmanını da etkiler ve artırır. Eğitim finansmanının artması ile nitelikli işgücü orta-ya çıkar ve bunun doğru kullanımı halinde ekonomik büyüme sağlanır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme ise uzun dönemde ekonomik ve sosyal kalkınmaya önemli katkılar sağlar. Bu nedenle, eğitime artan kaynak tahsisinde bulunulması ekonomik kalkınmanın sağlanmasında önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the relationship between standard of education, financing of education and economic growth theoretically and empirically. The research employs the data of 30 PISA 2015 participating countries from 1998 to 2015. Method: The data were analyzed by testing hypothesis through an econometric model. The relation was determined by panel cointegration method. Then, coefficient estimation was made by DOLS and FMOLS method. Finally, short- and long-term causality among the variables were determined by VECM. Results: There is a negative impact on financing of education and standard of education at all three levels of education. Standard of education negatively affects economic growth at primary education level. At secondary and tertiary education levels, there is a positive interaction between standard of education and economic growth. There is also positive interaction between financing of education and economic growth at primary and secondary education level. On the higher education level, there is no relationship between financing of education and economic growth. Conclusion and Suggestions: The standard of education, financing of education and economic growth are supporting and improving each other. The increases in the standard of education also affect and increase financing of education. With the increase in financing of education, qualified labor force is created and economic growth is achieved in case of proper use it. Sustainable economic growth makes a significant contribution to economic and social development in the long term. For this reason, increasing resource allocation to education is considered as an important step in ensuring economic development.