Kültür ? çalışma ilişkileri
Culture- labour relations
- Tez No: 217631
 - Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 229
Özet
Son yıllarda, iktisat, işletme ve sosyal siyaset bilimlerinde insandavranışlarını anlama çabasının arttığı görülmektedir. Bunun nedeni, mucize çözümolarak teklif edilen iktisadi modellerin artık güvenilirliklerinin sorgulanmayabaşlanmış olmasıdır. Tüm bu gelişmelerin nedeni, gelişmekte olan ülkelerde çalışmailişkileri açısından sorunlara çözüm getiremeyen modellerin evrenselliğininsorgulanmaya başlanması ve küreselleşmenin sınırları kaldırması ile evrensel olduğuvarsayılan Batılı değerlerin çok farklı gerçekliklerinin olduğunun ortaya çıkmasıdır.Artık, tek uluslu şirketlerin yerini dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerdengelen insanların çalıştığı şirketler almaktadır. Diğer yandan, küreselleşmenin sonucuolarak sermaye üzerindeki sınırların kalkmasına karşın çalışanların aynı serbestiyesahip olamaması bireysel ve toplu ilişkilerde güçlerini zayıflatmaktadır. Mevcutmodeller ve görüşler de soruna çözüm getirememektedir. Çalışma ilişkileri ile ilgilidavranışsal ve kültürel araştırmaların yaygınlaşmakta olduğu bu dönemde mucizereçetelerin ve evrensel olduğu varsayılan Batılı değerlerin ve modellerinsorgulanmasının gerektiğinin ötesinde, bireylerin ve toplumların çalışma ilişkilerininüzerinde kültürel unsurların etkili olduğunu ve her toplumun kendine uygun kültüreltemele dayanan çözümler üretmesinin gerekliliği kabul edilmelidir. İşte bu çalışma,kültür-çalışma ilişkileri açısından böyle bir çabanın ürünüdür
Özet (Çeviri)
Efforts in understanding human behaviour has increased in economics,business administration and social politics. That?s because proposed economicmodels as wonder solutions are no longer considered reliable. In labour relationspespective, models that cannot bring a solution to problems in developing countrieswhose universality should be questioned. Globalization exceeds beyond the bordersand Western values that are assumed to be universal lead us to a different reality.Domestic firms leave the ground to multinational firms which employ multinationalemployees. Besides, borders on capital are eradicated but the employees do not havesame freedom thus, this lack of freedom weakens them in individual and collectiverelations. Existing models and views can not offer a solution to the problem . Itseems that cultural factors are effective on individual and collective labourrelations that is why behavioral and cultural research is in the focus. Therefore;each society should develop models related to its cultural background. This study isan effort of bringing culture- labour relations close together.