Anahtarlamalı güç kaynakları
Switch mode power supply
  1. Tez No: 259451
  2. Yazar: FULYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Anahtarlamalı güç kaynakları kondansatörler, bobinler ve transformatörler ile ?açık-kapalı? iki konumlu çalışan statik yarıiletken anahtar gibi düşük kayıplı elemanlarla güç kaynağı sağlayan bir yapıdır. Bu yapının avantajı çalışma frekansının yüksek olması sayesinde kullanılan bütün elemanların lineer güç kaynaklarındakine göre daha küçük yapıda olması ve böylece kayıpların azalmasıdır. Ağırlık ve boyut da lineer güç kaynaklarındakine oranla daha düşük olmaktadır. Bu da sistemi lineer güç kaynaklarındakine oranla daha güvenilir kılmaktadır.Bu çalışmada öncelikle alçaltıcı, yükseltici, ileri yönlü, geri yönlü, itme-çekme, tam köprü ve yarım köprü güç kaynaklarının çalışmaları incelenmiş, anahtarlamalı güç kaynakları (AGK) ve tasarımı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Anahtarlamalı güç kaynakları analiz edilmiş ve 30W'lık bir geri yön (flyback) converter LT-Spice programı ile simule edilmiştir. Pratik çalışmasının ve performansının analizi için bir adet numune hazırlanmıştır. Simulasyon sonucunda akım gerilim dalga şekilleri incelenmiştir. Son olarak deney sonuçları ile simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
A switched mode power supply is a power supply that provides the power supply function through low loss components such as capacitors, inductors and transformers with use of switches that are in one of two states, ?on-off ?. The advantage of switch mode power supplies that needs smaller size and weight components to operate system efficiently due to high frequency. Also this advantages makes system more reliable then linear power supplies.In this study, first of all switched mode power supply topologies whic is buck, boost, forward, flyback, push-pull, full bridge and half bridge have been investigated and the general knowledge of the Switched Mode Power Supply (SMPS) and its design has been searched. Analysis of the switch mode power supply has been achieved and a 30W Flyback converter simulated by using LT-Spice programme. In order to make performance analysis and to see working of it, a prototype is made. As a result of the simulation, current, voltage wave shapes has been investigated. For the same points, the experimental results and the simulation results have been compared in the end of this thesis.