Les fondements de l'arithmétiques chez Frege
Frege'de aritmetiğin temelleri
  1. Tez No: 217706
  2. Yazar: HAKAN SOYALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK NECATİ ILGICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Frege'de sayının ne olduğunun tespit edilmesi öncelikle yargının Frege'nin koyduğu mantıksal çerçeve içersinde anlaşılmasını gerektirmektedir. Yargının tesis edilmesi aşamasında Frege ontolojiden sakınarak nesnenin hangi yargı faaliyetinde bölünemez ve bir olarak idrak edildiğini karanlıkta bırakmış ve bu itibarla sayının ilkesini oluşturan bölünemezlik ve birliğe tatmin edici bir cevap getirememiştir. Aritmetiğin temellendirilmesinde düşüncenin formel ifadesi üzerinde yoğunlaşan Frege ele aldığı konularda ruhun faaliyetlerini ve ontolojiye ilişkin problemleri dahil etmeyerek sayının mahiyetine ilişkin meseleyi eksik bırakmıştır. Anahtar kelimeler : Mantık, Aritmetik, Sayı
Özet (Çeviri)
In order to state what is number in Frege, it?s necessary to understand judgment in the frame he puts it. In the constitution of judgment, in an effort to avoid ontology Frege left unclear in which act of judgment the object is conceived as indivisible and one. While putting indivisibility and unity as principles of number he couldn?t achieve a satisfactory explanation neither to the question of indivisibility nor of unity. By focusing on the formalization of thought and leaving aside the questions concerning the acts of soul and ontology we tried to show that Frege couldn?t give a full problematization of arithmetic. Keywords Logic, Arithmetic, Number