La politique de l'environnement de l'Union Europeenne: l'alignement de la legislation Turque en la matiere
Avrupa Birliği çevre politikası:Türk çevre mevzuatına uyumu
- Tez No: 217711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı müzakere sürecinde önemli bir başlık olan ?çevre? konusunda Türkiye'nin şu andaki müktesebat uyumunu tespit etmektir. Öncelikle Avrupa Birliği'nin çevre konusundaki tarihsel gelişimi, Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin hukuki araç ve idari kurumları incelenmiştir. Müktesebatın uyumunu bölümünde yatay, su, doğanın korunması ve biyolojik çeşitlilik, atık yönetimi, kimyasal ürünler ve genetiği değiştirilmiş organizmalar, gürültü sektörleri incelenmiş, ayrıca gereken uyum maliyetleri her sektörün sonunda belirtilmiştir. Çevre ve Orman Bakanlığı 2010 yılında tam uyumu hedeflemektedir. Asıl zor olan kısım, uygulamanın tam olarak gerçekleşmesidir. Sonuç olarak, Türkiye'nin müktesebat uyumunda karşılaşacağı tek zorluğun en çok sözü edilen uyum maliyetinin yüksekliği olmadığı ortaya çıkmıştır. İdari kapasite azlığı, eğitimli personel eksikliği, çevre bilincinin zayıflığı diğer önemli zorluklardır. Finansman bulunması için hazırlıkların yetersizliği de Türkiye'nin yaşayacağı zorluklar arasındadır. Finansal alanda ise en kısa zamanda ?Yatırım Stratejisi? oluşturulması ve bu çerçevede yatırıma yönelik (düşük ve yüksek senaryolara göre 35 ve 70 Milyar Euro) fonun nasıl yaratılacağının planlanması gerekmektedir. Ağır yatırım gerektiren direktiflerin uyumu amacıyla talep edilecek derogasyonlar için finansman planları ile birlikte uygulama planları da Avrupa Birliği'ne sunulmalıdır. Türkiye'de idari yapının karışıklığı, yetki dağılımının açık olmaması ve verilen yetkilerin net tanımlı olmaması önemli zorluklar arasındadır. Türkiye'nin ciddi uygulama zorlukları vardır, bu personel eksikliğinden, eğitimli personel azlığından, teftiş zayıflığından ve buna bağlı ceza uygulamasının azlığından kaynaklanmaktadır. Doğal olarak idari ve finansal kapasitenin düşüklüğü yürütmeyi zorlaştırmaktadır Veri eksikliği ve hatta yokluğu analiz zorluklarına yol açmakta bu da izlemeyi kısıtlamaktadır. Türkiye'nin çevre konusundaki müzakerelerden başarılı çıkması yukarıda sözü edilen eksikliklerin tamamlanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Turkey?s current environmental conformity to the European Union?s acquis on the environment. Primarily the historical development of the subject of environment in the European Union, legal tools and administrative institutions in Turkey and European Union are investigated. In the acquis compliance section horizontal, water, nature protection, biodiversity, waste management, chemical products, genetically modified organisms, and noise management sectors are studied, furthermore, the estimated cost of ensuring compliance for each sector is specified. Ministry of Environment and Forest has targeted full compliance by 2010. However, the real difficult part is the ability to achieve full implementation. Consequently, the high cost of compliance, although mentioned frequently, is not the only difficulty that Turkey will face during this period. Inadequate administrative capacity, lack of trained personnel, and weak environmental conscious are other important difficulties facing Turkey. Also, the lack of preparations for seeking financing is among the difficulties Turkey will have to face. Therefore, as soon as possible an ?investment strategy? must be developed and within this framework plans how to create a fund (for which the estimates range from 35 to 70 Billion Euro) must be drawn. In order to comply with high cost directives, financial and implementation plans requested for derogation must be presented to the EU. Other important difficulties include ambiguity within the Turkish administration, unclear distribution of authority, and imprecise definition of delegated authority. Turkey has serious implementation difficulties. They are caused by insufficient personnel, having few educated personnel, and weak inspections coupled with low rates of collecting fines. Inadequate administrative and financial capacity naturally further complicates the implementation process. I ncomplete data and indeed lack of data complicate the analyses consequently limit the follow up processes. Successful conclusion of Turkey?s negotiations on environment depends her fixing the shortcomings mentioned above.