The attributes of ceo succession in Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe üst düzey yönetici değişikliklerinin özellikleri
- Tez No: 217710
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üst düzey yönetici değişiklikleri bir şirketin en üst kademesindeki değişiklikleri ifadeetmektedir. Üst düzey yönetici değişiklikleri yönetim yazınında önemli bir konu olup son 45yıldır ele alınmaktadır. Bunca yıldır incelenmesine rağmen, karmaşık yapısını halenkorumaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi bu araştırma konusunun çok çeşitli disiplinlertarafından ele alınıp incelenmesidir. Öte yandan farklı perspektiflerin de teoriyizenginleştirdiği açıktır.Bu araştırmada, 1960'lardan beri ortaya konan çalışmaları gözden geçirip, Türk bankacılıksektöründeki uygulaması için bazı nedenleri ortaya koymaya çalıştım. Literatüre göre, üstdüzey yönetici değişiklileri çeşitli nedenlere bağlanabilir. Bunlar arasında örgütsel, çevresel,sosyolojik ve sosyo-psikolojik nedenler sayılabilir. Bu çalışma bankacılık sektöründeki etkilinedenleri ortaya çıkarabilmektir. Bu çalışmanın sonuçları, banka büyüklüğünün, devletsahipliğinin ve banka yaşının genel müdür değişiklikleri üzerinde etkili olduğunugöstermektedir.Anahtar kelimeler : Türkiye, Değişiklik, Üst düzey yönetici
Özet (Çeviri)
Administrative succession, executive succession, managerial succession, ?passing the baton?,and ?CEO transition? are expressions which signify a change at the top of a firm. Thesuccession research continues its ?puzzling? characteristics through 45 years. Severalsuccession studies do not come to a conclusion about the research question. It is partly due tofragmented characteristics of the theory in several disciplines. On the other hand, differentperspectives also serve to deepen the theory as well.This study is an attempt to find out the influence of organizational attributes on executivesuccession in Turkish Banking Sector between 1995 and 2004. The banking sector, in Turkey,experienced a rapid growth in the 1990s. During this period, the number of banks has rapidlyincreased and several CEO successions have occurred. In this empirical study, I intend tounveil the interactions between succession and various organizational factors such as size,performance, ownership, and age.Keywords :Turkey, Succession, CEO.