Le plan comptable dans les entreprises pétrolières et une proposition pour la Société Anonyme des Pétroles de la Turquie
Petrol işletmelerinde hesap planı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı için bir öneri
- Tez No: 217713
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL KAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Fransızca
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Petrol isletmelerinde petrol maliyetlerinin (elde etme giderleri, arama giderleri, gelistirme giderleri ve üretim giderleri) muhasebelestirilmesi için Basarı Gücü Yöntemi ve Tam Maliyet Yöntemi adı verilen iki yöntem kullanılmaktadır. Söz konusu yöntemlerin muhasebelestirme ilkelerinin geleneksel muhasebe ilkelerinden farklı olması, petrol isletmelerine özgü hesap planlarının tasarlanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalısmada, petrol isletmelerinde her iki yönteme göre kullanılabilecek hesap planları tasarlanmıs ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklıgı için bir öneri sunulmustur. Anahtar kelimeler : Basarı Gücü Yöntemi, Tam Maliyet Yöntemi, Petrol Maliyetleri, Hesap Planı
Özet (Çeviri)
In petroleum companies, two alternative methods, Successful Effort Method and Full Cost Method, are utilized for recording of petroleum costs (acquisition costs, exploration costs, development costs and production costs). The difference between the principles of recording of two methods and the traditional principles of recording necessitate forming chart of accounts specials for petroleum industry. In this study, charts of accounts utilizable for two methods are identified and a proposition for Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklıgı is presented. Keywords :Successful Effort Method, Full Cost Method, Petroleum Costs, Chart of Accounts