Dikey kısıtlamalar
Les restrictions verticales
- Tez No: 217715
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ERCÜMENT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet Hukukunda dikey kısıtlamalar, üretim veya dagıtım zincirinin farklı seviyelerinde faaliyet gösteren iki ya da daha fazla tesebbüs arasında gerçeklesen ve rekabeti kısıtlayıcı unsurlar içeren iliskiler olarak tanımlanabilir. Dikey kısıtlamalar rekabeti bozan, engelleyen veya kısıtlayan etkiler yaratabilmelerine ragmen, bazı durumlarda rekabete olumlu yönde katkıları bulundugu görüsü zaman içinde kabul edilmistir. Dolayısıyla çesitli hukuk sistemlerinde bu tip kısıtlamalar içeren faaliyetlere muafiyet tanınması yoluna gidilmistir. Muafiyet bulunmayan sistemlerdeyse dikey kısıtlamalar her durumun kosullarına göre degerlendirilmekte, dogrudan yasaklanmamaktadırlar. Söz konusu çalısma, dikey kısıtlama kavramını açıklayıp, bu kısıtlamaların görülebilecegi belli baslı faaliyetler hakkında bilgi verdikten sonra, Amerika, Avrupa Birligi ve Türk hukuk sistemlerinde bu alanda yapılan düzenlemeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Dikey Kısıtlamalar, Dikey Anlasmalar, Grup Muafiyeti, Rekabet Huku
Özet (Çeviri)
Vertical restraints can be defined as relations which involve restrictive elements in respect of competition and take place between two or more undertakings operating at different levels of the production or distribution chain. Despite the fact that vertical restraints may have distorting, preventive or restrictive effects on competition, the opinion that they may contribute to competition positively under certain circumstances has been accepted over time. Thus, in some legal systems, vertical restraints have been granted with exemptions. In other legal systems where exemptions are not granted, vertical restraints are not prohibited directly, but instead, they are examined separately under the particular circumstances of each case. The object of our thesis is to explain the concept of a vertical restraint, to provide necessary information on the main activities which are likely to contain vertical restraints and to examine the rules and regulations which are currently in force in the United States of America, the European Union and Turkey. Keywords : Vertical Restraints, Vertical Agreements, Block Exemption, Competition Law.