La politique Europeenne de securite et de defense et les relations Transatlantiques
Avrupa güvenlik ve savunma politikası ve Transatlantik ilişkiler: European securıty and defense polıcy and Transatlantıc relatıons
  1. Tez No: 217716
  2. Yazar: SEVİ SİDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Does the transatlantic bonds which have been one of the motors of the construction european, represent a limit for the affirmation of EFSP and ESDP? Even while partners in a political and military alliance, Europe and the United States have been in disagreement ever so often both during and after the cold war. However, during the cold war, those disagreements were recoverable when the importance of the alliance is taken into account. But after the cold war, the increasing disagreements endanger the historic European-American partnership. In 1998, European member states took a big step forward contruction of a common european security policy independent from the US and NATO. Now that Europe has ESDP, how will it's autonomy and capacity effect the alliance? Will Europe emerge as a potent competitor to America and could they find a way to put an end to the growing disagreement between them? Keywords :Europe, War, European Community, European Union, United States of America
Özet (Çeviri)
Avrupa yeniden yapılanmasında adeta bir motor görevi gören transatlantik bağlar, ODGP ve AGSP?nin oluşturulmasına bir engel teşkil eder mi? Hem Soğuk Savaş dönemi boyunca hem de sonrasında Amerika ve Avrupa politik ve askeri olarak ittifak içinde görünseler bile, birçok konuda anlaşmazlık içindeydiler. Ama Soğuk Savaş süresince ittifakın önemi göze alındığında, bu anlaşmazlıkların atlatılması daha kolaydı. Soğuk Savaş?ın bitişiyle birlikte tartışmalar ve anlaşmazlıklar daha derinleşmeye başladı. 1998?de, Avrupa Birliği üye devletleri NATO ve Amerika?dan bağımsız bir ortak avrupa güvenlik politikası oluşturma adına önemli bir adım attılar ve AGSP?yi oluşturdular. Peki AGSP?nin özerkliği ve kapasitesi ittifakı nasıl etkileyecek? Avrupa, Amerika?nın bir rakibi mi olacak yoksa birlikte daha da güçlü bir ittifak mı oluşturacaklar? Gittikçe genişleyen anlaşmazlıklarına bir son verebilecekler mi? Anahtar kelimeler : Avrupa Birliği, Avrupa Topluluğu, Avrupa Güvenliği, Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Politikası