EU& Turkey's Competition Law regarding to vertical restrictive practices: Model sector: Tractor and agricultural equipments
AB & Türk Rekabet Hukukunda dikey kısıtlamalara ilişkin uygulamalar: Model sektör: Traktör ve ziraat makinaları
  1. Tez No: 250478
  2. Yazar: ÜLKER ASLI BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM BATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki dikey kısıtlamalara ilişkin rekabet hukuku uygulamalarını mevzuat, anlaşmalar ve Rekabet otoritelerinin örnek kararları bağlamında hazırlanmıştır.Avrupa Birliği'nin 2790/1999 sayılı Komisyon Tüzüğü hükmüne göre %30 Pazar payına sahip teşebbüslerin bu pazara ilişkin dikey kısıtlamalar içeren anlaşma hükümleri gurup muafiyeti kapsamı dışında bırakılmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmaları çerçevesinde kendi mevzuatı 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Gurup Muafiyeti Tebliğinde bu düzenlemeye paralel olarak düzenleme yapmış ancak pazar payı eşiğini %40 olarak belirlemiştir.Bu çalışmada traktör ve ziraat makinaları pazarındaki dağıtıcıların Pazar payı eşiği düzenlemesi sebebiyle dikey anlaşmalarında rekabet sınırlaması içeren hükümler getirememelerinin Türk çiftçilerine, Türkiye'deki tarım ve ziraat makinaları pazarına yansıması hakkında örnek sektör incelemesi yapılmıştır.Tezimin birinci bölümünde esas olarak, ?dikey anlaşmalar? ve ?münhasırlık? kavramlarının ana unsurları, kapsamı ve türleri belirlenmiştir. İkinci bölümünde, Roma Antlaşması'nın 81 maddesinin unsurları, 2790/1999 sayılı Komisyon Tüzüğü'nün dikey anlaşmalara ilişkin hükümleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türk Rekabet Hukukundaki yasal düzenlemeler 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve AB Komisyon Tüzüğü paralelinde çıkarılan 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Gurup Muafiyeti Tebliği hükümlerinin münhasır dikey anlaşmalara uygulamaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise traktör ve ziraat makinaları pazarında malların ve servis hizmetlerinin dağıtımına ilişkin münhasır dikey anlaşmalarına Türk ve Avrupa Birliği Rekabet Otoritelerinin görüş ve kararları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out towards the competition law applications related to the vertical restrictions in Turkey and European Union based on the regulations, agreements and the sample decisions of competition authorities.According to the Commission Regulation 2790/1999 of European Union, the contractual provisions including the vertical restrictions related to this market for the entrepreneurs having the market share by 30% are excluded. In scope of harmony process with the European Union, Turkey has arranged its regulations in basis of Group Exemption Communiqué nr. 2002/2 related to the Vertical Agreements in parallel to this arrangement however it determined the market share equivalence as 40%.In this study, sample sector analysis was held to illuminate the reflection of the condition that the distributors in the tractor and agricultural equipment market could not apply the provisions including the competition restrictions in the their vertical agreements because of the market share equivalence arrangement to the agricultural machines? sector in Turkey.In the first chapter of my thesis mainly the major components, scope and types of ?vertical agreements? and ?exclusivity? were determined then in the second chapter, the provisions of article 81 of Rome Agreement, the provisions of Commission regulation 2790/1999 related to the vertical agreements were explained. In the third chapter, it was focused to explain the applications of the legal arrangements related to the Turkish Competition Law, Protection of Competition law 4054 and the Group Exemption Communiqué related to the Vertical Agreements 2002/2 issued in parallel to EU Commission Regulation on the exclusive vertical agreements. In the fourth chapter, the Turkish and European Union Competition Authorities? comments and decisions about the exclusive vertical agreements related to the distribution of the goods and services in the tractor and agricultural equipments? sector.