Gemi işletmeyen taşıyan
Non-vessel-operating common carrier
- Tez No: 217718
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÇAKALIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Konteyner taşımacılığı sadece multimodal taşımaların gelişimini sağlamakla kalmamış diğer yandan taşıma sahnesine yeni aktörlerin çıkmasına sebep olmuştur. Tamamen konteyner taşımacılığın ihtiyaçlarından doğan bu yeni aktörlerden biri de, gemi işletmeyen taşıyan olarak adlandırabileceğimiz NVOCC'dir. ( Non-Vessel- Operating Common Carrier ) NVOCC deniz taşımasının yapıldığı gemiyi işletmeyen taşıyanlar olarak tanımlanabilir. Asıl taşıyanla ilişkilerinde ise yükleten konumundadırlar. Yapılan tanımlar NVOCC'lerin yük ilgilileri ile ilişkilerinde taşıyan mı yoksa taşıma işleri komisyoncusu mu olarak nitelendirileceği sorusuna cevap aramaktadır. Uluslararası alanda yeknesak düzenlemelere ihtiyaç duyan bu kavramın incelemesi ile NVOCC'nin ticari ilişkilerinin niteliği ve düzenlenen taşıma belgelerinin özellikleri ortaya konulmaktadır. Anahtar kelimeler :Taşıma Hukuku, Konteyner Taşımacılığı,
Özet (Çeviri)
The container revolution has not only brought change to transport law through multimodal aspects but also through the evolution of the common carrier concept. This is illustrated by the development of the ?Non-vessel-operating common carrier?business. NVOCC?s introduce themselves as carriers while they do not operate the ship by which ocean transportation is provided.The classical definition given by court and doctrine is that of someone operating transportation therefore . A qualification question has arisen for NVOCC?S: Are they carriers or freight forwrders acting as principal. Implementation should be part of the actual work towards unifications of the law governing international carriage of goods by sea . Legal relations ships amongs shipper, carriers and consigness must be defined and coexistence of bills of lading must taken into account. Keywords :Transportation Law, Container , Common Carrier