Sermaye piyasası hukuku'nda 'halka arz' kavramı ve halka arza aracılık sözleşmeleri
The concept of 'public offering' in capital markets law and underwriting agreements
- Tez No: 217717
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ YASAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Halka arz edilmeksizin satıs ve halka arz kavramları, sermaye piyasası araçlarınınyatırımcılara ulastırılması asamasında kullanılan satıs modelleridir. Halka arz edilmeksizinsatıs modeli, kurumsal ve nitelikli yatırımcılara hitap etmesi nedeniyle ABD ve ingilizuygulamalarında halka arza oranla daha fazla ragbet görmesine karsın, ülkemiz uygulamasındasınırlı olarak kullanılmakta ve bu durum, mevzuatımızda söz konusu satıs türünün hukukî altyapısının olusturulmamıs olmasından kaynaklanmaktadır.Sermaye piyasası araçlarının halka arzında, aracı kurulus ile ihraçcı arasında halka arzaaracılık sözlesmesi adı verilen bir sözlesme aktedilmektedir. Çalısmanın ikinci bölümünde,en iyi gayret aracılıgı, bakiyeyi yüklenim ya da tümünü yüklenim esasına göre aktedilebilenbu sözlesmelerin hukuki niteligi irdelenmektedir.Anahtar kelimeler : Halka Arz, Halka Arz Edilmeksizin Satıs, En iyi GayretAracılıgı, Bakiyeyi Yüklenim, Tümünü Yüklenim
Özet (Çeviri)
Public offerings and private placements are the two major security sale models. Privateplacement is a relatively popular model in United States and Great Britain, as it adresses to thequalified institutional buyers and the sophisticated (?accredited?) investors. Nevertheless, thissale model is not frequently used in Turkey, as the relevant legislation does not constitutea reliable legal infrastructure for this kind of transactions.Underwriting agreements are the contracts executed between the issuers and the issuinghouses. In the second part of the thesis, the legal nature of the best effort, stand-by and firmcommitment underwriting agreements will be examined in particular.Keywords : Public Offering, Private Placements, Best Effort Underwriting,Stand-by Underwriting, Firm Commitment Underwriting