Deniz taşımacılığında emniyetli yönetim sistemi ve kuru dökme yük gemilerinde uygulanması
Safety management system at sea transport and its application on dry bulk carriers
- Tez No: 72922
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Uluslararası Deniz Taşımacılığı' nda emniyet ve çevre korunması kavramları, yüzyılımızın başlarında, önce emniyet konulan ön planda olacak şekilde gündeme gelmiştir. II. Dünya savaşı sonrasında, artan Dünya petrol deniz taşımacılığının ortaya çıkardığı çevre kirlenmesi, deniz çevresinin korunmasını da gündemin ön sıralarına taşımıştır. Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (TMO), 1959 yılında resmen çalışmaya başlaması sonrasında oluşan her deniz kazası ve bunun sonucunda ortaya çıkan can ve mal kaybıyla çevre kirlenmesi, ulusları kazalardan ders alma ve yanlışlıklan düzeltme davranışlarına itmiştir. Mart 1967 de“Torrey Canyon”tankerinin İngiltere'nin Güneybatı sahillerinde karaya oturması ve kaza sonucunda ortaya çıkan çevre kirlenmesi, aynı şekilde 1989 yılında süper tanker“Exxon Valdez”in Alaska'nın güney sahillerinde karaya oturmasının sebep olduğu büyük çevre kirlenmesi, 1987 senesinde“Herald Of Free Enterprise”feribotunun alabora olması sonucunda 193 kişinin ölmesi ve buna benzer bir dizi deniz kazası, EMO'yu emniyet ve çevre korunması konusunda önlemler almaya yöneltmiştir. Kaza nedenleri üzerinde yapılan araştırmalar, kazaların % 75' inin insan hatası sonucunda ortaya çıktığını göstermiştir. Kazalarda insan hatası faktörünü en aza indirme yolunun, denizcilik şirketlerinin Emniyetli Yönetim Sistemleri'ni kurup, gemilerinin işletimini buna bağlı olarak yapmaları olacağı düşünülmüş ve IMO Genel kurulunun A. 741(18) numaralı kararıyla, 4 Kasım 1993 senesinde,“Uluslararası Emniyetli Yönetim Kodu”(ISM Code) kabul edilmiştir. Mayıs 1994 de ise, Denizde Can Güvenliği Sözleşmesi'ne (SOLAS-74),“Gemilerin Emniyetli İşletilmesi”başlığı altında yeni bir bölümün (bölüm IX) eklenmesi kabul edilmiştir. Uluslararası Emniyetli Yönetim Kodu, denizcilik şirketlerinin gemilerini emniyetli ve çevre korunmasına önem verecek şekilde yönetmelerini sağlayacak bir sistem oluşturabilmeleri için hazırlanmış, uluslararası standartları içeren, rehberniteliğindedir. Kodu uygulamak zorunlu olup, şirketler bu Kod'a göre kurdukları sistemlerini belirli süre çalıştırdıktan sonra, idarenin yetkilendirdiği klas kuruluşlarına baş vurarak gerekli denetimden geçerler. Denetim sonucunda sistemleri onaylanan şirketler için“Uygunluk Belgesi”, gemileri için ise“Emniyetli Yönetim Sertifikası”verilir. Uluslararası Emniyetli Yönetim Belgeleri' ni alma zorunluluğu, yolcu gemileri, 500 gros tonun üzerindeki tankerler, dökme yük gemileri, yüksek süratli yük gemileri için 1 Temmuz 1998 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 500 gros tonun üzerindeki diğer yük gemileri ve hareketli petrol sondaj birimleri için ise 1 Temmuz 2002 senesinde yürürlüğe girecektir. Şirketlerin sistemlerini kurmaları ve çalıştırmaları ISM Kodu'na göre olmaktadır. ISM Kodu'nda 13 madde bulunmaktadır. Bu maddelere göre şirketler, emniyet ve çevre koruma politikalarını oluşturur. Birimler arası yetki ve sorumlulukları belirler. Uygulanması sırasında tehlike doğurabilecek tüm gemi operasyonları için, kurallar, prosedürler ve talimatlar oluşturup, bunları yazılı hale getirir. Olası tehlikeli olaylara karşı önlem almak üzere“Olasılık Planları”nı hazırlar. Personelini eğitir. ISM uygulamasının başarıya ulaşması için üst yönetimin katılım ve desteği şarttır. ISM Kodu'yla, Kalite Güvencesi Standardı olan ISO-9002 arasında birçok bakımlardan benzerlikler bulunmaktadır. Buna rağmen ISO-9002 belgesi, ISM belgeleri yerine geçmez. ISO-9002 Standartları kapsam olarak ISM Kodu gereksinmelerine nazaran daha geniş olup, işletmede kaliteye öncelik verir. ISO- 9002 belgesi olan kuruluşların, ISM belgelerini almaları daha kolay olur. Uluslararası Emniyetli Yönetim Kodu'nun dayanağını teşkil eden Uluslararası Sözleşme ve Kurallar,“Uluslararası Denizde Can Güvenliği Sözleşmesi 1974”(SOLAS- 74),“Uluslararası Gemilerden Deniz Kirliliğini Önleme Sözleşmesi 1973”(MAKPOL-73),“Gemi Adamlarının Eğitimi, Sertifikalandırılması ve Vardiya Tutmaları Hakkında Uluslararası Standartlar 1978”(STCW-78) ve“Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları 1972”(COLREG 1972) dir. Busözleşmelerden SOLAS ve MARPOL, 1978 senesinde büyük değişikliklere uğramıştır. STCW-78 sözleşmesi ise, 1995 senesinde STCW-95 olarak yenilenmiştir. Sözleşme ve kurallar, günün şartlan ve ortaya çıkan gereksinimlere göre değişikliklere uğramaktadırlar. Dökme yük gemilerinde, Emniyetli Yönetim Sistemi'nin oluşturulması ve uygulanması ayrı bir önem taşımaktadır. Dökme yük gemileri, tek güverteli, ambarları etrafında, dip, yan ve üst balast tankları bulunan, ambar tabanları yüksek yoğunluktaki yükleri taşıyacak şekilde sağlam inşa edilmiş, kuru dökme yük taşıyan gemilerdir. Bu gemilerin Dünya Deniz Taşımacılığında görünmeleri 1957 yılma rastlamaktadır. Özellikle 1990 senesinden sonra bir çok dökme yük gemisi, yardım çağrısı dahi yapamadan kaybolmuştur. Bunun sebebi yaşları 15'in üzerinde olan gemilerin, kırılma veya saç yırtılması nedeniyle ani batmalarıdır. 1993 senesinde EMO genel kurulunda alman bir kararla, tankerler ve kuru dökme yük gemilerinin belirli periyotlarla“Etkinleştirilmiş Sörvey”den geçirilmeleri kabul edilmiştir. Etkinleştirilmiş Sörvey'de, daha önceki kazalardan elde edinilen deneyimlerin ışığında, gemi teknesinin hasas noktaları kontrolden geçirilmekte, saç kalınlıkları ölçülmekte ve kaynakların röntgenleri çekilmektedir. ISM uygulamasının bir amacı da, deniz taşımacılığında standart altı çalıştırılan gemileri saf dışı bırakmaktır. 1970' li yıllarda inşa edilmiş ve hala çalıştırılan yaşlı ve standart altı gemiler, ISM kodu gereklerine uymak için, ya belirli ek harcamaları göze alacaklar ya da sistem dışı kalacaklardır. A.B.D, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleriyle Avustralya, 1 Temmuz 1998 tarihinden sonra ISM belgeleri olmayan gemileri limanlarına almayacaklarını ilan etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At International Sea Transportation, the concepts of safety and environmental protection came into agenda in the beginning of our century so as to give the priority to the issues of safety. After the World War n, the environmental pollution caused by increasing World oil transportation at sea, brought the protection of sea environment into agenda as well. After International Maritime Organization (IMO) foundation came into force officially in 1959, all of the sea accidents and resulting casualty and environmental pollution urged the nations to learn about something from these accidents and recover their faults. Environmental pollution caused by grounding of tanker“Torrey Canyon”on the Southwest of England in March 1967 and the huge amount of environmental pollution caused by grounding of super tanker“Exxon Valdez”on the south cost of Alaska in 1989 and also the death of 193 people due to capsizing of ferry“Herald of Free Enterprise”in 1987 and several other similar sea accidents urged the IMO to adopt new safety and pollution prevention measures. Investigations carried out on the reasons of accidents, showed that 75% of all sea accidents are caused by human errors. It is thought that the way of minimizing the factor of human errors at sea accidents is to establish the Safety Management System at maritime companies hence to manage the fleets according to this system and, in compliance with the resolution numbered A.741(18) and dated November 4, 1993 of IMO assembly, the“International Safety Management Code”(ISM Code) was adopted. Also in May 1994, a new chapter IX called“Management for the Safe Operation of Ships”was adopted to be added to the SOLAS-74 Convention. ISM Code is a guide for maritime transportation companies, including international standards for establishing a system for managing their ships byis compulsory and after establishing the system according to the Code and implementing it for a specific period of time, the maritime transportation companies are audited after they apply to the class societies, which were authorized by the administration. The companies of which systems are approved at the end of the audit process, are given“Document of Compliance”and for their ships“Safety Management Certificate”. Obligation of obtaining Safety Management Certificates entered into force July 1, 1998 for the type of ships which are passenger ships, and bulk carriers, tankers, high speed cargo crafts over 500 gross tonnage. As for other cargo ships and mobile offshore drilling units over 500 gross tonnage, it will come into force on July 1, 2002. Establishment and implementation of Safety Management System in companies are carried out according to ISM Code. There are 13 items in this Code. In compliance with these items, the companies prepare their safety and environmental protection policy. They also define authorities and responsibilities among their units. They prepare and document the rules, procedures and instructions for all ship operations which may cause danger during their implementation. They prepare their“Contingency Plans”for possible dangerous events and they train their staff. Involvement and the support of the top management is a must for the success of ISM implementation. There are a lot of common points between ISM Code and Quality Assurance Standard ISO-9002. However, ISO-9002 certificate can not be used instead of ISM certificate. ISO-9002 standards are more comprehensive than the requirements of ISM Code in terms of coverage and it gives priority to the quality in the company. It is much more easier for the companies which have ISO-9002 certificates to obtain ISM certificate. The International Conventions and rules which are the basis of ISM Code are,“The International Convention for the Safety of Life at Sea 1974”(SOLAS-74),“The International Convention for the prevention of Pollution from Ships 1973”(MARPOL-73),“The International Convention on Standards of Training Certification and Watchkeeping 1978”(STCW-78) and“International Collision Avoidance Rules 1972”(COLREG-72). SOLAS-74 and MARPOI^73 were considerably revised in 1978. STCW-78 was also renewed in 1995 as STCW-95. The Conventions and rules are revised according to current requirements and conditions. Establishing and implementing Safety Management System on Bulk carriers are particularly important. Bulk carriers are the ships which is constructed with single deck, top side tanks, hopper and side tanks in cargo space and are intended primarily to carry dry cargo in bulk. Their hold floors are very strong for carrying high density bulk cargoes. These ships emerged in the World Maritime Transportation in 1957. Especially after 1990 many bulk carriers were lost even not being able to transmit distress signal. The reason for this was the sudden sinking of the ships, which are over 15 years of age, due to breaking into two or the bulkheads steel plate getting torn. Acting upon the resolution by TMO assembly in 1993, it was adopted that bulk carriers and oil tankers are to go through“Enhanced Survey”at regular intervals. In the“Enhanced Survey”, the critical parts of the bulk carrier's hull are surveyed and examined in light of the experiences from past accidents, and the plate's thickness is measured and weldings are x-rayed. One of the aims of implementing ISM Code is to discharge the substandard ships from World Maritime Transportation. The old and substandard ships which were constructed in 70's and still in service will either assume specific additional disbursement or will be out of the system. USA, Canada, European Communities Countries and Australia announced that they would not allow the ships without ISM certificates to enter their ports by July 1, 1998.