Les communautés fermées en tant qu'une nouvelle forme d'habitation et un nouveau style de vie à İstanbul après 1990
1990 sonrası İstanbul'da yeni bir yerleşim ve yaşam biçimi olarak kapalı konut alanları = Gated communıtıes as a new housıng and lıfestyle form ın İstanbul after 1990
- Tez No: 217741
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İstanbul metropolü, 1980 sonrasında neo-liberal politikalarla hızlı bir mekânsal dönüsüm sürecine girmistir. Bu sürecin bir parçası olarak çesitlenen konut talebi ve kentsel mekanın büyük sermaye yatırımlarına konu olması, stanbul'un, kapalı konut alanlarının en yaygın olarak ortaya çıktıgı bir metropol haline gelmesine neden olmustur. 1970'lerin toplu konut kooperatiflerinden sayı, arazi kullanım biçimi, arazi üretim biçimi ve finansman biçimi olarak oldukça farklı olan bu yeni yerlesim biçimi istanbul'daki yerlesim alıskanlıklarını degistiren bir gelisme olarak karsımıza çıkmaktadır. Genellikle metropollerde insa edilen kapalı konut alanları mevcut konut alanlarından farklı olarak kentin geleneksel mekânlarından ayrısarak hem mekânsal uzaklık hem de hayat tarzında bir mesafe ortaya koymaktadır. İstanbul'da da, bugün farklı bir kent formu olarak ortaya çıkan kapalı konut alanları, duvarlarla çevrili olmalarıyla, sahip oldukları güvenlik önlemleriyle, kamusal alana kapalılıklarıyla, özel yönetimlere sahip olmalarıyla ve bunların dısında üretim süreci ve pazarlama teknikleriyle 1980 öncesinin konut alanlarından farklıdırlar.Bu çalısmanın amacı, kapalı konut alanlarının 1990 sonrasında stanbul'da ortaya çıkma ve yaygınlasma sürecini incelemek, kapalı konut alanlarına dair literatürden yola çıkarak istanbul özelinde bir tipoloji olusturmak, bu alanların tercih nedenlerini ortaya koymak, örnek olarak alınan 3 kapalı konut alanında yapılan anket çalısmasıyla bu nedenlerin ve ortaya atılan hipotezlerin dogrulugunu ölçmektir. Anahtar kelimeler : Kapalı Konut Alanı, istanbul, Ayrısma, Metropol, Güvenlik, 1990 Sonrası, Statü.
Özet (Çeviri)
The metropolis of Istanbul has entered a process of rapid spatial transformation with neoliberal policies after 1980. Demand for housing which is diverse as part of this process and the fact that the urban space is subject to large capital investments have resulted İstanbul to become a metropolis where gated communities appear in the most widespread. This new housing is totally different from mass housing cooperatives developed during 1970?s and regarding the number, land uze, the mode of production of land and the method of financing, it appears to be an event changing the housing patterns in İstanbul. The gated communities which are generally built in metropolises expose both a spatial distance and a detached, more private lifestyle in enclosed space unlike traditional urban residential areas. These communities as a new urban form as had been seen in other metropolises emerge today also in İstanbul, differ from residential areas which were built before 1980, with their surrounding walls, security measures at their disposal, their introvertedness to public space, private administration and besides their production processes and marketing techniques.The purpose of this work is to analyze the process of emergence and widespread use of gated communities after 1990?s, to establish a typology for İstanbul from the literature, to state the criteria of preference for these homes, to evaluate the accuracy of these reasons and discussed hypothesizes through the investigative work carried out in 3 gated communities. Keywords :Gated Communities, İstanbul, Metropolis, Segregation, Security, After 1990, Statute