Le trafic de drogue en Asie Centrale
Orta Asya'da uyuşturucu trafiği
- Tez No: 217742
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ FAİK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra ortaya çıkan yeni tehdit türlerinden biri de uyuşturucu trafiğidir. Bu trafik, dünya coğrafyasının sorunlu ve zayıf bölgelerinde kendine gelişme imkanı bulur. Orta Asya ülkeleri de 1991 yılından sonra yaşadıkları sorunlu geçiş dönemi, devlet geleneklerinin olmayışı, komşu oldukları Afganistan'daki onyıllardır yaşanan savaş ortamının arttırdığı afyon üretiminin patlaması gibi nedenlerle giderek önce bu afyonun dünya pazarlarına açılış yolu, daha sonra da pazarı haline gelmiştir. Bunun sonucunda, daha önce aynı süreci yaşayan diğer devletler gibi Orta Asya cumhuriyetleri de çeşitli güvenlik sorunları yaşamaya başlamıştır. Adı geçen çalışma öncelikle Orta Asya'nın uyuşturucu ticaretinde neden önem kazandığını, daha sonra da bu durumun bölgede yarattığı siyasal, ekonomik ve toplumsal güvenlik sorunlarını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War, one of the new threats is the drug trafficking. This traffic is able to develop in weak geographies. After 1991, the Central Asian countries have became firstly the route of the drug, and then the market of this drug, because of the some problems like the problems of their transition periods, the lack of the state tradition, the explosion of the opium production in Afghanistan. Therefore, the Central Asian Republics live the same security problems with the other countries which have lived the same process. This work aims to define firstly the causes of the development of the narcotraffic in Central Asia, and then, the political, economic and social problems caused by the drug trafficking. Keywords Science Code : Central Asia, Drug trafficking, Security.