Şirketler topluluklarında tek elden yönetim ve hakim şirketin tek elden yönetimden kaynaklanan sorumluluğu
Central management in corporate groups and the liability of the parent company
  1. Tez No: 217740
  2. Yazar: TULU HARSA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bir isletme organizasyonu biçimi, kanunlar tarafından belirli düzenlemeler ve ilkeler etrafında kavranmıs hukuki bir kurgu ve bir tüzel kisilik türü olarak hukuk tarafından asli unsurları itibariyle çerçevelenmis bir yapı olarak görülebilecek anonim sirketlerin, her geçen gün, isletme ölçeklerinin sürekli olarak büyümeye yöneldigi ekonomik düzenin de zorlaması ile, yerlerini, diger bir isletme biçimine, farklı boyutları bireysel düzenlemelerle ele alınmayan ve dolayısıyla hukuki rejimleri itibariyle ahenkli bir bütün arz etmekten uzak, temel ilkeleri ? prensip olarak- kanunlar tarafından degil, uygulamalar dogrultusunda temellenmis ve hukuki kisilikten yoksun bir yapıya, sirketler topluluklarına bırakmaktadırlar. Ekonomik gücün yogunlasmasına baglı olarak ortaya çıkan ?büyük isletme? olgusu, özellikle Türk hukukunda, ekonomik hayatın sürekli olarak karanlıkta kalan yüzü olarak görülebilir. Yukarıdaki açıklamalar ısıgında, bu çalısmanın konusunu da, sirketler topluluklarının merkezinde yer alan tek elden yönetim unsuru ve hakim sirketin tek elden yönetimden kaynaklanan sorumlulugu teskil etmektedir. Anahtar kelimeler : Sirketler toplulugu, kontrol, hakim sirket, sorumluluk.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies, which can be defined as a model of business organization and as a legal construction completed with a legal personality, defined by law based on its fundamental components, are being substituted ?progressively- by another model of business organization, mostly due to reasons of economical order, pushing enterprises to constantly increase their scale: the corporate groups, which are neither regulated by means of a dedicated legislation, nor recognized as independent legal entities under law, and accordingly, whose governing principles are not set forth by any written legislation but are built upon the foundations established by the general legal practice. The notion of ?grand enterprise? resulting from the amalgamation of the economical power may be qualified as the dark side of the business practice, from a Turkish law standpoint in particular. In the light of the above, the subject matter of this thesis is the central management ?the founding notion of the corporate groups- and the liability of the parent companies arising the exercise thereof, in the context of corporate groups. Keywords : Corporate groups, control, parent company, liability.