La gouvernance dans L'Union Europeenne
Avrupa Birliği'nde yönetişim = Governance in European Union
- Tez No: 217745
- Danışmanlar: PROF.DR. BERİL DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1990'larda sıkça duyulmaya baslayan yönetisim kavramı, tanımsal olarak henüz tam bir netlige kavusmamıstır. Söz konusu çalısmada, uluslararası platformda kavramın hangi baglamda ele alındıgı ve Avrupa Birligi'nin kavrama bakıs açısı, incelenmis, Birligin yönetisim kavramını vurgulama zamanı ve amacı arastırılmıstır. Çalısma, Avrupa Birligi'nin yönetisim kavramına yaklasımının, hazırlanan Anayasa için bir ön çalısma olup olmadıgını sorgulamıs, kavramın getirecegi yeniliklerin, Avrupa Birligin yürütme erkinin mesruiyet sorunsalına bir cevap olup olmadıgını görmeyi amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Avrupa Birligi, Yönetisim, Yürütme erki, mesruiyet
Özet (Çeviri)
Governance that has become a very popular concept in the late 1990s has no exact definition. In this paper, definition of governance in the international scene and the point of view of European Union to the concept is tried be explained. The timing for the definition of governance and its aim is analysed. The object of this paper is to observe the renovations realised in the executive power and to find out if the developments in governance are for preparation of the Constitution or not. Keywords : European Union, governance, executive, legitimacy