La politique étangère des Etats-Unis sur la Transcaucasie après la guerre froide
Amerika Birleşik Devletleri'nin soğuk savaş sonrası Transkafkasya politikası
- Tez No: 217748
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sovyetler Birligi'nin yıkılmasının arkasından, Transkafkasya'da yeni bagımsız cumhuriyetler ortaya çıkmıstır. ABD'nin bölgeye olan ilgisi baslangıçta Rusya Federasyonu'nun ve nükleer silahların gelecegi ile sınırlı kalmıstır. Bu öncelikli mesguliyetler ve uluslararası sistemdeki belirsizlik, 1991?1996 arasındaki ilk dönemde ABD'nin Rusya'ya öncelik tanıyan bir bakıs açısı izlemesine ve bölgeyi Rusya'nın arka bahçesi olarak algılamasına neden olmustur. ABD'nin Azerbaycan ile yaptıgı ilk petrol anlasması ile birlikte ABD'nin ve çok uluslu sirketlerin bölgedeki ekonomik varlıgında artıs görülmüstür. 1996 yılından itibaren ABD'nin bölgeye yönelik tutumu çesitli faktörlerin de etkisiyle degisim göstermis ve Güney Kafkasya ülkelerine ayrı bir önem atfedilmeye baslanmıstır. Bu baglamda, petrol ve dogal gazın hangi yollardan dünya pazarlarına ulastırılacagı konusu Amerikan politikasına yön vermistir. Bu konuda Türkiye, ran ve Gürcistan gibi diger bölge ülkeleri de aktif rol üstlenmek istese de, Transkafkasya ile ilgili kararları, jeopolitik ve jeostratejik algılamaların etkisinde olan ABD yönetimi ran'ı içeren seçeneklere karsı çıkarak, Türkiye ve Gürcistan'ı içeren planları öne çıkarmıstır. ABD'nin bölgede ekonomik varlıgının yanı sıra askeri varlıgından da söz etmek mümkündür. Basta NATO ile somutlasan bu varlık, 11 Eylül olaylarından sonra daha da artmıstır. Anahtar kelimeler :Amerikan dıs politikası, Soguk Savas sonrası dönem, Transkafkasya, Boru hatları Haritalar :Transkafkasya Haritası; Hazar Havzası'ndaki Yataklar ve Uluslararası Sirketler; Petrol Tasımacılıgında Bogazlar Dısındaki Seçenekler; Hazar Havzası'ndaki Boru Hatları
Özet (Çeviri)
After the collapse of Soviet Union, the Newly Independents States appeared in Transcaucasus. In the period between 1991 and 1996, American engagement in the region was limited by the future of Russian Federation and the nuclear weapons. These preoccupations and uncertainty of the international system cause to a priority of Russia in the American foreign affairs and a perception of Russian back-yard for Transcaucausus The US orientation started to change after the first oil deal with Azerbaijan and after that, the economic engagement of United Stated and multinational companies in the region increased steadily. Since 1996, US have started to give a different importance to Transcaucasian states at the result of several factors. The routes of exportation of oil and gas to the market, directed the American foreign policy. Even the other regional states like Turkey, Iran and Georgia are voluntary to play an active role in this matter, American administration whose decisions about Transcaucasus are under the influence of geopolitical and geostrategic conceptions, is against the options via Iran and prioritise the projects via Turkey and Georgia. It is possible to mention military engagement of US in the region next to its economical and political existence. This existence which is embodied by NATO operations, has changed dimension since the events of 9/11. Keywords :American foreign policy, Post cold war era, Transcaucasus, Pipelines Maps :Map of Transcaucasus; Oil deposits in Caspian Bassin and International Companies; The Options in oil transportation exept Bosphorus; Caspian Pipelines