La delimitation des competences entre l'Union Eropeenne et les etats membres
Avrupa Birliği ve üye ülkeler arasındaki yetki ikamesi ve sınırlandırılması
- Tez No: 217760
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa, politik birliğini sağlayabilmek için, bazı problemlerini aşmak durumundadır. Bu problemlerden bir tanesi, üye ülkelerin, yetkilerini Avrupa Birliği gibi supranasyonal bir güce devretmek konusundaki isteksizlikleridir. Yetki sınırlandırması sorununa çözüm bulunamaması durumunda, Birliğe yeni üye olacak ülkelerle birlikte yapısal sorunlar da derinleşecektir. Avrupa Birliği, vatandaşlarına ve yerel yönetimlere daha yakın bir yapıya sahip olmak için bazı etkin çözümler getirmelidir. Bu çalışma, yetki sınırlandırması sorununu ve Subsidiarite İlkesi'nin bu soruna olan etkisini ele almayı amaçlamaktadır. Anahtar kelimeler : Subsidiarite, Federalizm, Egemenlik
Özet (Çeviri)
Europe must exceed certain problems to ensure political integration. One of these problems is that the Member States fear to transfer their competences to another supranational authority like the EU. The questions constitutional will deepen also aves the new Member States if one cannot produce remedy for the problem of delimitation of competences. The EU must as bring certain effective answers to be close as possible of the citizen and the local authorities. In this work, we will make a research on the problem of delimitation of competences and the influence of the principle of subsidiarity on the matter. Keywords : Subsidiarity, Federalism, Sovereignty