Rekabet Hukuku açısından franchise sözleşmeleri
Franchise agreements according to the Competition Law
- Tez No: 217761
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ YASAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Üretim zincirinin farklı basamaklarında yer alan franchise veren ile franchise alan arasında akdedilen franchise sözlesmesi, dikey isbirligine dayalı modern bir dagıtım organizasyonudur. Taraflarca sözlesmeye konulan kayıtlarla etkin rekabet kısıtlanabilmekte, piyasa rakip tesebbüslere kapatılabilmektedir. Ancak, bir dikey anlasma olan franchise sözlesmesine, gerek Türk, gerek Avrupa Birligi rekabet hukukunda, olumlu yönleri de dikkate alınarak çogunlukla hosgörü ile yaklasılmıs ve bu sözlesmeye belli sartlar altında muafiyet tanınması yoluna gidilmistir. Çalısmamızın konusunu günümüzde giderek önem kazanan franchise sözlesmelerinin rekabet hukuku açısından incelenmesi olusturmaktadır. Anahtar kelimeler : Franchise, Dikey Anlasmalar, Rekabet Hukuku
Özet (Çeviri)
Franchise agreement made by and between the franchisor and the franchisee who take place in different stages of the production chain, is a modern distribution organisation based on a vertical collaboration. Les parties to the agreement can, by the provisions of the agreement, restrict the competition effective and close the market to the competing undertakings. However, the European competition law and the Turkish competition law, due to his advantages, tolerate the franchise agreement which is a vertical contract and grant it an exemption upon certain conditions. The subject matter of our thesis is the analysis of the franchise agreements which become more important, according to the competition law. Keywords : Franchise, Vertical Agreements, Competition Law