Yatay kuyuların çatlaklı rezervuarlardaki basınç davranışları
Pressure behavior of horizontal wells in naturally fractured reservoir
  1. Tez No: 21777
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada doğal çatlaklı rezervuar larda yatay kuyuların basınç davranışları incelenmiştir. özellikle akış rejimlerinin- belirlenmesi amacıyla geniş bir parametre aralığı için boyutsuz basınç denkleminin Laplace transformu, Stehf est, [ 16] algor i tminden yararlanılarak nümerik olarak çözülmüştür. Elde edilen t" ye karşı Pd, dP^/dlntg basınç düşümü değerleri incelenerek akış dönemleri belirlenmiş ve grafik olarak gösterilmiştir. Yatay kuyuların belirgin bir davranışı olarak literatürde verilen k-ısa dönem ve geç dönem yarılog doğrularına ek olarak ara dönem de iki ayrı akış rejimi gözlenmiştir. Bu tezin amacı bu akış rejimlerinin ortaya çıkış koşullarını belirleyerek kuyu testleri üzerine yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. /
Özet (Çeviri)
SUMMARY PRESSURE BEHAVIOR OF HORIZONTAL WELLS IN NATURALLY FRACTURED RESERVOIR Theoretical“studies and field results show that, horizontal wells have a great performance in thin reservoir and fractured reservoirs, and in the case of water coning and high vertical permeability. Several works on the pressure behavior and productivity of horizontal wells have been published [l]-[6]. The pressure equation for horizontal wells in homogenous reservoirs which is used in this study to derive an equation for naturally fractured reservoirs was obtained by Clonts and Ramey,[l] and Özkan et al, [2]..PD”1+XS) +erf(.İ^)]exp( i|> [1+2 £exp(-ii2n2L^) a»i coamtZj, cosnrcz“D ] -^*- vT Her ”d \xDi y^, z0, zwD, ld, cD) - kh {Pi-P{xty,zrzu,L,t) 141.2$B»i _ 0.001055 kt 4>CcJiL2 Yd' ZWD 2x L L _Z h Jk h L*" L k VI